RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE ČR A VE SVĚTĚ

Galena Biopharma zaplatí více než 7,55 mil. USD za uplácení lékařů

FOTO: Galena

Společnost Galena Biopharma zaplatí více než 7,55 mil. USD za urovnání obvinění, že uplácela lékaře, aby je motivovala k preskripci léčivého přípravku Abstral (sublinguální tablety fentanylu). Podnětem k urovnání byla žaloba podaná podle zákona o nepravdivých nárocích.

Požitky, úplatky a „přednáškovné“

Vláda Spojených států tvrdí, že společnost Galena Biopharma vyplácela různé typy úplatků, aby přiměla lékaře k předepisování Abstralu.

Mj. se jednalo o poskytnutí více než 85 bezplatných jídel lékařům a zaměstnancům z jedné kliniky s vysokým procentem preskripce Abstralu; vyplácení honorářů lékařům ve výši 5 tis. USD a plateb za tzv. přednášky ve výši 6 tis. USD plus náklady na účast v „poradním výboru“, který byl částečně naplánován s účastí členů prodejního týmu Galena a vyplacení přibližně 92 tis. USD lékařem vlastněné lékárně na základě tzv. dohody o slevách s cílem přimět vlastníky předepisovat Abstral.

Vláda v žalobě také tvrdí, že Galena vyplácela lékaře, aby pacientům doporučovali zapsat se do studie společnosti RELIEF, která byla nominálně navržena tak, aby sbírala údaje o zkušenostech pacientů s přípravkem Abstral, ale jednalo se ve skutečnosti o motivační prostředek, aby doktoři předepisovali její přípravek Abstral.

Společnost Galena Biopharma prodala brand Abstral v listopadu roku 2015 poté, co odepsala čisté ztráty na Abstral za každý rok, kdy jej vlastnila, počínaje červnem 2013. Během tohoto období bylo z programů Medicare, TRICARE a Programu zdravotního pojištění pro federální zaměstnance vyplaceno 13,6 mil. USD za předpisy na Abstral.

Dohoda řeší občanskoprávní odpovědnost společnosti Galena za to, že díky jejímu jednání byly předloženy nepravdivé nároky na úhradu.

Společnost Galena Biopharma od konce roku 2015 neuváděla na trh žádný léčivý přípravek. V současné době má tržní kapitalizaci zhruba 21 mil. USD.

Spolupracovala na vládním vyšetřování některých osob v souvislosti s chováním, které je předmětem této dohody o urovnání a také spolupracovala s americkým státním zastupitelstvím jižní části okresu Alabama na vyšetřování, které vedlo k odsouzení dvou lékařů v únoru 2017, mj. včetně trestných činů souvisejících s jejich preskripcí Abstralu.

Žaloby informátorů

Urovnání řeší žalobu podanou Spojenými státy a vycházející ze žaloby informátora, bývalé zaměstnankyně, na základě federálního zákona o nepravdivých nárocích.

Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. V rámci aktuálního urovnání obdrží informátor více než 1,2 mil. USD.

Kancelář prokurátora USA reorganizovala svou politiku v oblasti zdravotní péče v roce 2010 a vytvořila samostatnou jednotku pro zdravotní péči a vládní podvody, která se zabývá trestním a občanským vyšetřováním a stíháním trestných činů v oblasti podvodů v oblasti zdravotní péče.

Od té doby úřad získal zpět do rozpočtu více než 1,36 mld. USD za urovnání podvodů na zdravotní péči a vládních podvodů, na základě rozsudků, pokut, restitucí a propadnutí majetku podle zákona o nepravdivých nárocích, zákona o potravinách, léčivech a kosmetice a dalších zákonů.

Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení a nedošlo ani k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
11.09.2017
Čteno: 15942x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.