RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE ČR A VE SVĚTĚ

Dvacítka norských lékáren pilotně očkuje proti chřipce

FOTO: Vitusapotek

23 lékáren norského řetězce Vitusapotek (spadá pod nadnárodní koncern Celesio/McKesson) v současné době testuje očkování proti chřipce přímo lékárníkem bez nutnosti objednání k lékaři. Dosavadní zkušenosti jsou pozitivní jak u zájemců o očkování, tak u lékárníků, kteří vakcínu očkují.

Očkování v lékárně

Pilotní koncept je jednoduchý. Zájemci si vakcínu objednají prostřednictvím webové stránky. Lékař rozhodne, zda jim může být podána a do vybrané lékárny zašle elektronický recept. Pro očkování není nutné žádné předběžné objednání.

Podle zúčastněných lékárníků jsou lidé spokojeni, protože mohou přijít, když jim to nejlépe vyhovuje.

Samotné očkování trvá pět minut. Lékárník nejprve vyhodnotí se zájemcem některé kontraindikace a informuje jej o vedlejších účincích. Pak postupuje podle předem schválených pokynů pro očkování.

Poté sedí naočkovaná osoba ještě nejméně 30 minut v lékárně, aby se lékárník ujistil, že nedošlo k žádné alergické reakci. Oproti očkování u lékaře je doba po očkování o 10 minut delší z důvodu vyšší bezpečnosti. Cena služby včetně e-receptu, vakcíny a očkování je 350 NOK.

Preventivní služby z lékárny

Řetězec se rozhodl k provedení pilotního projektu očkování na základě vyhlášení vlády Norska o boji proti antibiotické rezistenci. Cílem Norska v rámci vládní strategie je snížit spotřebu antibiotik o 30 % do roku 2020. Očkování je účinným opatřením k prevenci infekcí a podle lékárníků může zvýšená proočkovanost snížit zneužívání antibiotik.

V loňském roce zemřelo v Norsku 1700 lidí na chřipku, přitom pouze 28 % z rizikové skupiny je očkováno. Většina zájemců, kteří se nechali očkovat v lékárně, byla z rizikové skupiny.

Od září využilo nabídku očkování proti chřipce ve 23 lékárnách Vitusapotek celkem více než 700 lidí.

Řetězec však tuto službu zatím cíleně nepropaguje, protože se jedná o pilotní projekt. Upozorňují proto na ni jen lékárny poskytující očkování a to informačním letákem v nákupním košíku.

Certifikace lékárníků i farmaceutických asistentů

Podobně jako ve Švédsku nemohou vakcínu podle zákona lékárníci přímo aplikovat, to je vyhrazeno pouze lékařům. Nicméně pod dohledem lékařů ji může podat i další zdravotnický pracovník, ať již zdravotní sestry, ošetřovatelé či právě lékárníci.

Řetězec Vitusapotek spolupracuje se dvěma lékaři, kteří předtím, než vystaví pro lékárnu elektronický předpis posoudí, zda může být vakcína podána. Za certifikaci lékárníků pro očkování jsou zodpovědní lékaři.

Lékárníci musejí projít edukačním kurzem, který se kromě výuky aplikace injekce skládá z teoretických poznatků a praktické části a poskytnutí první pomoci pro případ nutnosti či alergické reakce.

Pro očkování jsou v rámci řetězce školeni jak lékárníci tak i farmaceutičtí asistenti.

Rozšíření služby

Lékárny jsou obecně nejlépe etablovány pro poskytování rozšířené primární péče vzhledem k tomu, že řada z nich má dlouhou otevírací dobu. Řetězec proto hodlá pilotní projekt na konci prosince vyhodnotit a případně jej v příštím roce rozšířit.

Podobně jako v dalších zemích nechce zůstat jen u očkování proti chřipce, ale rád by tuto službu rozšířil o nabídku očkování o různé očkování na cesty, proti HPV a klíšťové encefalitidě, popř. o vakcíny proti meningokokům a pneumokokům.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
05.12.2017
Čteno: 9956x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.