RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE ČR A VE SVĚTĚ

Nelegální léčiva putují do Švýcarska z Indie a východní Evropy včetně Česka

FOTO: Interpol

Na příkaz švýcarské lékové agentury Swissmedic zajistila Švýcarská celní správa v loňském roce 1060 zásilek nelegálně dovezených léčivých přípravků. Celkový počet je mírně vyšší než v předchozím roce (v roce 2016 to bylo 1028).

Rostou anorektika

Nejčastěji jsou stejně jako v předchozích letech dovážené léčivé přípravky na léčbu potence, následované léčivy s potenciálem závislosti (psychofarmaka, hypnotika a sedativa), stejně jako další medicínsky důležitá receptově vázaná léčiva. Poklesl počet léčiv na hubnutí (5 % v roce 2016, loni 2,5 %).

Stejně jako v předchozím roce pocházela většina nelegálních zásilek z Indie (44,5 %), následoval Singapur a Německo. Zásilky z východní Evropy, včetně nelegálního dovozu z Polska, vzrostly o 40 % (v roce 2016 9 %, loni 13 %).

Opět bylo zabaveno velké množství medicínsky významných léčivých přípravků vázaných na recept (jako jsou antibiotika nebo velmi silné analgetikum tramadol). Nelegální dovoz receptových léčiv, jako jsou psychotropní látky, antibiotika nebo léčiva na léčbu akné, je přitom ze zdravotního hlediska velmi nebezpečný.

Několik zásilek pocházejících ze Spojeného království a Polska obsahovalo rovněž melanotan. Tato látka se údajně používá ke zhnědnutí kůže, ale především má chřipkové nežádoucí účinky a může poškodit imunitní a kardiovaskulární systém.

Reductil z Česka

Za zmínku stojí také dvě zabavené zásilky z České republiky obsahující padělky přípravku Reductil (sibutramin, v ČR byl registrován pod názvem Meridia). Tento přípravek na hubnutí byl v roce 2009/2010 stažen z trhu téměř na celém světě kvůli nepříznivému poměru přínosů a rizik.

Laboratoř agentury Swissmedic provedla analýzu padělaných kapslí, které obsahovaly nesprávné účinné látky (kofein a synefrin namísto sibutraminu). Swissmedic také informovala evropské lékové orgány prostřednictvím své sítě.

Swissmedic proto opětovně varovala zejména před internetovými obchody nabízejícími receptově vázané léčivé přípravky bez předpisu. Upozorňuje, že jsou často inzerovány jako „originální přípravky za nízké ceny“.

V drtivé většině stojí těmito poskytovateli obvykle větší zločinecké organizace. Online jsou prodávány přípravky se zásadními kvalitativními nedostatky, bez obalu nebo příbalového letáku, anebo padělané léčivé přípravky obsahující příliš vysoké nebo příliš nízké dávky, padělané, nedeklarované nebo žádné účinné látky.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
14.02.2018
Čteno: 16682x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.