RUBRIKY

APABLOG

Apatykáři roste nová generace návštěvníků z řad mladých lékárníků, aneb z FB na Apatykáře

Všimli jste si, že po nástupu sociálních sítí a online zpravodajství téměř vymizely dlouhodobě etablované týdeníky a měsíčníky (alespoň ty kvalitnější)? Bezplatné sociální sítě udělaly z mnoha lidí odborníky na všechno a každý se dnes vyjadřuje ke všemu. Není podstatné, jestli danému tématu rozumí, vystudoval daný obor či v něm pracuje/podniká. 160znaková „žurnalistika“ udělala své a odborníky ze všech.

Ne, nechci hanit sociální sítě a možnost svobodného projevu, ale tento trend zabil kvalitní žurnalistiku (myslím kvalitní a detailní zpracování tématu s odborným komentářem novinářů k věci). Lidé už prý nejsou díky internetu ochotni číst dlouhé texty, nerozumějí jim, resp. nechtějí jít do hloubky. Nejsem novinář, možná proto mi přišlo od počátku normální – pokud chci téma kvalitně zpracovat – věnovat se mu detailně a zjistit si k němu vše podstatné, což vždy zabere více času než jen od ranní porady do večerních zpráv nebo nejčastější použití kombinace klávesových zkratek CTRL+C a CTRL+V.

Určitě stále existují média, která se s podobným kvalitativním přístupem prosazují i v dnešní digitální době (např. HN, ačkoli zrovna v lékárenské problematice mají ještě velké rezervy) a ukazují, že i „týdeníkovský“ přístup detailně rozebírající konkrétní téma lze dělat i v digitálu. Já jsem si před téměř dvaceti lety, kdy jsem založil portál APATYKÁŘ®, stanovil jako cíl kvalitní zprávy z farmacie a ten se snažím dodržovat. Nezaložil jsem ho jako titulkový web, ale s důrazem na obsah, proto jsou běžné delší obsažné články. A proto informace čerpám z důvěryhodných zdrojů, rozhovory realizuji s lidmi, co mají co říct a důsledně autorizuji a zveřejňuji i názory, které nemusejí s mým osobním souznít.

Paradoxně i přesto, že mi na sociální sítě už nezbývá časová kapacita – popravdě se ale rád s lidmi setkávám osobně, ono také osobně si člověk rozmyslí co tomu druhému řekne, než na „anonymním“ facebooku – jsou již nějaký měsíc sociální sítě hlavní líhní našich nových pravidelných čtenářů. Zejména se to ukázalo při zbytečně emotivních diskuzích kolem „žhavého“ tématu emergentního systému.

Portál APATYKÁŘ® totiž zaznamenal nebývalý zájem návštěvníků přicházejících ze sociálních sítí, jejichž počet se několikanásobně zvýšil. Podle statistik přístupů i zpětné vazby je zjevné, že se v drtivé většině případů jedná o zcela nové návštěvníky (absolventy či velmi krátce v oboru působící mladé lékárníky), kteří se na webu zdrželi i více než 50 minut(!) a procházeli řadu témat.

Přičemž emergentní systém byl jen mediátorem, který je na portál přivedl a už zde zůstali. Mezi tématy, která navštěvují, jsou očkování v lékárnách, výdej Rx léčiv bez receptu prosazovaný v řadě evropských zemí, prověřování sartanů ze strany EMA kvůli kontaminované účinné látce či nedostatek léčiv díky Brexitu.

Mladá generace je jiná, než byla ta moje. Zatímco mí vrstevníci se většinově bojí projevit veřejně svůj názor (řekl bych, že v tomto si v ničem dnešní doba nezadá s dobou tvrdé normalizace, alespoň v lékárenství), mladí kolegové občas řeknou i to, co by později raději odvolali. Občas je to tvrdé, ale pokud mají zájem se skutečně tématu věnovat a diskutovat, má to smysl. Kdo jen kříčí, lže a pomlouvá, ten je ztracený, byť se bude zaštiťovat tisíce funkcemi, cestami na kongresy, kamarády „shora zdola“ apod.

A právě k mému potěšení mladí kolegové nezištně přiznávají, že Apatykáře neznali a přišli na něj na základě informací ze sociálních sítí a jsou velmi překvapeni, kolik užitečných informací na něm pro svou praxi najdou. A že tam také najdou to, co jim jiní (záměrně?) neřeknou. Snad mi odpustí jedna z nich, Renata, že jsem si dovolil její email zveřejnit (potěší, když si vaší práce někdo váží):

„Pane doktore, přiznám se, že jsem váš web neznala, jsem v praxi teprve krátce. Ale tolik se o něm mezi kolegy a na facebooku (a tam nejste?) mluví, že jsem se podívala. Musím vám vyslovit velké poděkování za to, co pro lékárníky děláte. Vaše informace jsou fakt skvělé. V mnoha problematikách se zatím moc neorientuju, seznamuju se, ale díky Apatykáři si můžu udělat větší přehled. Omluvte moji naivitu, myslela jsem si, že je to komorový web. Už vím, že ne, kolegové mě vyvedli z omylu, prý jestli si myslím, že by komora připustila jiný názor:-)“

Bohužel, názor Vašich kolegů, Renato, mohu z osobní zkušenosti potvrdit. Každopádně velmi mě těší, že portálu vyrůstá nová generace lékárníků, kteří mají zájem o relevantní informace z oboru!

07.10.2018
Čteno: 13805x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.