RUBRIKY

APABLOG

Místo zákazu Rx online šance na posílení lékárnických kompetencí

Lékárnické dny v Mnichově přinesly jasnou zprávu ohledně dalšího vývoje německého lékárenství, ačkoli asi pro většinu lékárníků ne tu, kterou chtěli slyšet. Již několik dní před nimi se spekulovalo, že spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn MdB oznámí ještě za minulé vládní koalice dohodnutý zákaz zásilkového obchodu s receptovými léčivy, jako reakci na rozsudek Soudního dvora EU z října 2016.

To se nestalo a důvod je zřejmý – hrozba mezinárodních arbitráží je natolik jasná, že si nikdo, kdo se chce v politice ještě chvíli ohřát (a ministr má našlápnuto hodně vysoko) podobný krok nedovolí. Navíc, čtrnáct let fungování bez nějakých zásadních protestů všech účastníků trhu jasně ukázalo, že s touto formou zásadní problém není.

Když jsem však pečlivě poslouchal čtený projev presidenta Spolkového svazu německých lékárenských sdružení ABDA Dr. Friedemanna Schmidta, domnívám se, že hlavní problém je jinde. Jasně uvedl, že rozsudek útočí na německou cenotvorbu a vláda musí zajistit plošné zásobování léčivy. To, podle presidenta, zajišťoval právě systém pevných stejných cen ve všech lékárnách. Zásilkový obchod zvýhodňuje zahraniční internetové lékárny (obecně lékárny), které se německou cenotvorbou řídit nemusejí (obecně poskytují slevy). Podle mě tedy nejde ani tak o zásilkový prodej samotný, ale především o narušení systému pevných cen.

Právě tohoto momentu následně velmi chytře využil ministr. S odvoláním na respektování evropského práva (přece jen původní evropské země nejsou Polsko nebo Maďarsko, kde si s úpravou soukromého vlastnictví hlavu příliš nelámou, stále ještě existují země, kde se právo a soukromé vlastnictví ctí) naopak vyzval lékárníky, aby sami přišli s alternativou k zásilkovému obchodu, která tuto péči zajistí.

„Klidně se se mnou přete, ale pokud budete konstruktivní, můžete pro svou profesi hodně udělat. Nečekejte, že za vás problémy vláda vyřeší, sami byste měli přijít s návrhy,“ řekl zcela zaplněnému sálu. Ne konfrontačně, ale jako výzvu. Řešení přišlo klasicky komorové – plán B nemáme, tak vytvoříme komisi.

Z projevu ministra vyplynulo i další jasné poselství – digitalizaci neutečeme a ministerstvo ji chce. Otázka nezní jak jí zabránit, ale jestli jí mají nastavit pravidla lékárníci, nebo někdo jiný. O něčem podobném jsem v souvislosti s Rx online psal už před rokem. Je tedy zjevné, že s nástupem mladší generace politiků (obecně, nejen v Německu) se příliš ohlížení do historie očekávat nedá.

Osobně velmi hodnotím odvážný projev spatra, věcný a s jasným poselstvím. I v Německu se očekává, že hybatelem dění budou lékárníci. Pokud chtějí očkovat, musejí přijít s návrhem. Pokud chtějí změnit odměnu za své služby, musejí přijít s návrhem sami. Nikdo jiný to za ně neudělá. Zákaz zásilkového obchodu zjevně nepřijde, zdá se však, že přišel vhodný čas na prosazení skutečných lékárenských služeb.

Ministr zjevně ví, že lékárníkům musí za neprosazený zákaz Rx online něco nabídnout. Je ale otázkou, zda si to uvědomují i lékárníci a naopak podpoří jeho a budou schopni oželet předem ztracený zákaz Rx online výměnou za možná silnější kompetence v rámci zdravotního systému.

Poznámka závěrem – novinkou na německých Lékárnických dnech byla letos skupinka protestujících proti ministrovi, dokonce s transparentem. Drtivá část delegátů ale zůstala ve věcné rovině a skupinka zůstala bez podpory osamocena. I některé vůči ministrovi velmi kritické zemské komory preferují věcné argumenty a slušnost. V Německu se jednoduše trapné emotivní výpady netolerují…

14.10.2018
Čteno: 22760x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.