RUBRIKY

APABLOG

Rx léčiva i bez receptu z rukou lékárníka – ano či ne?

Portál APATYKÁŘ® dlouhodobě informuje o nadstandardních službách poskytovaných v lékárnách, coby primárních centrech zdravotní péče, v rámci speciálního tématického okruhu. Před krátkým časem jsem ve svém blogu upozornil na možnost očkování poskytovaného speciálně proškolenými lékárníky v lékárnách s patřičným zázemím, kdy odborný potenciál lékárníků využívá stále více zemí.

Další oblastí, kde rovněž řada zemí využívá odborného potenciálu lékárníků, je výdej některých receptově vázaných (Rx) léčivých přípravků i bez receptu na úhradu ze zdravotního pojištění přímo v lékárně. Naposledy takovou kompetenci lékárníků schválil (mimochodem drtivou většinou) dánský parlament. Poslanci si od změny slibují lepší přístup pacientů ke zdravotní péči.

Není se čemu divit, jde o dlouhodobý trend řady zemí, které pochopily, že ne vždy optimální dostupnost lékařské péče mohou, v případě akutní potřeby pacienta získat svůj dlouhodobě užívaný léčivý přípravek, doplnit lékárníky. Záměrně nepoužívám slovo nahradit, protože nejde o náhradu lékařské péče, ale řešení výjimečných situací – tj. lékárníci díky své dostupnosti lékaře optimálně doplňují v péči o vybrané skupiny pacientů.

V praxi to znamená, že lékárníci nově získají zvláštní kompetenci poskytnout pacientům Rx léčivé přípravky přímo v lékárně na účet zdravotního pojištění i bez předchozího předpisu lékaře. Pokud například pacient v noci nebo o víkendu zjistí, že mu došel pravidelně užívaný léčivý přípravek, bude moci jít přímo do lékárny a získat jej a pokračovat v léčbě, dokud nebude mít příležitost kontaktovat svého lékaře a získat od něj standardní lékařský předpis. To podstatné – aniž by vysadil léčbu.

Takový výdej ve všech zemích, kde je umožněn, realizují výhradně speciálně vyškolení lékárníci a to pouze u pacientů, kteří jsou ve stabilním léčebném režimu, a u nichž už dříve lékař danou léčbu nastavil a předepsal. Většinou se vydává nejmenší balení na trhu.

Nejde zdaleka jen o případ Dánska. Možnost výdeje Rx léčiv i bez receptu mají mj. ve Spojených státech, Kanadě, Spojeném království, Litvě, Švýcarsku, na Novém Zélandu či v další severské zemi Norsku. Vážnější diskuze o této kompetenci se vedou také ve Francii, Švédsku, Finsku či sousedním Polsku.

I toto je další příklad zaostalosti České republiky, kde je situace v tomto směru, zatím, odlišná a neumíme se na věci dívat s odborným nadhledem. Pokud společnosti nevadí, že již více než 20 let existuje možnost prodeje vyhrazených léčivých přípravků, tj. prodej léčiv nefarmaceuticky vzdělaným laikem pouze po „farmaceutickém rychlokurzu“, proč by mělo vadit, že odborník naopak speciálně vzdělaný v oblasti léčiv by mohl nabídnout prospěšnou službu pacientovi?

Nerozporuji, že existují lidé (ačkoli osobně žádné takové neznám), kteří si na dálnici potřebují koupit ibuprofen, protože je přepadla nesnesitelná bolest hlavy. Stejně tak existují lidé, kteří jeli na dovolenou, ke známým apod. a o víkendu zjistí, že jim došel pravidelně užívaný léčivý přípravek. Je skutečně nutné zatěžovat pacienta a tahat jej po pohotovostech a zbytečně mrhat peníze daňových poplatníků na takovou „zbytečnou“ pohotovost? I takto bychom měli vnímat odborný potenciál lékáren, které navíc systému výrazně finančně odlehčují (je jiný segment, který to umí lépe?).

A co Vy, naši návštěvníci – přivítali byste možnost koupit si svůj užívaný Rx léčivý přípravek v případě nutnosti bez receptu přímo v lékárně speciálně vyškoleným lékárníkem a to pouze u pacientů, kteří jsou ve stabilním léčebném režimu, jako je to již běžné v řadě zemí? Řekněte nám svůj názor v tématické anketě portálu.

16.12.2018
Čteno: 17822x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.