RUBRIKY

APABLOG

Konstruktivní přístup? Stačí obyčejná slušnost

V poslední delší době stále častěji slyším, že nás Slovensko začíná v některých oblastech předhánět a že to dříve vyspělejší Česko ztrácí na síle. Nejsem ekonom, nedokážu to relevantně posoudit. Nicméně v lékárenství to možná platit bude. Tento týden se totiž na Slovensku odehrála událost u nás nemyslitelná.

Poprvé se dokázala profesní organizace dohodnout s provozovateli lékárenských sítí na společném tématu a veřejně k němu společně vystoupit. Aniž by někoho urazili, s věcnou argumentací. My jsme o tom na Apatykáři, samozřejmě, informovali, protože dokázat nadřadit zájmy všech nad zájmy své osobní je něco, čeho v Česku nejsme dlouhodobě svědky.

Mě osobně zaujala především věcná argumentace, tj. rovněž něco, čeho v českém lékárenství nejsme přiliš svědky. Všichni se zde sice ohánějí konstruktivním přístupem, ale z projevů mnohých jasně vyplývá, že by bohatě stačila jen elementární slušnost. Buranský projev, napadání kohokoli za jiný názor, zpochybňování nezávislosti, cíl nedohodnout se a „ukázat sílu“, to je právě in. A také neschopnost zůstat nad věcí.

Jako např. aktuálně němečtí kolegové, kteří povinná opatření vyplývající z protipadělkové směrnice a která nejsou pro nikoho dvakrát příjemná naopak velmi chytře využili pro vlastní propagaci a podporu kamenných lékáren, coby nenahraditelné součásti primární zdravotní péče.

Skvělá kampaň pod heslem Jednoduše a bezpečně – ověření pravosti ve vaší lékárně propaguje lékárny, coby místa, kde jsou nyní vydávány receptové léčivé přípravky pro ochranu pacientů ještě bezpečněji. Aby se dostala do povědomí lidí, objevila se např. na všech významnějších německých rádiích tato informace v průběhu celého včerejšího dne, kdy se systém v celé Evropě spouštěl.

Jednoduše využít pro svou propagaci i to, co se nám zrovna nelíbí a co nám není dvakrát příjemné. To však vyžaduje vyšší školu strategie a marketingu, nikoli napadání všeho a všech. A taky především odvahu.

I proto mě zaujala odvaha slovenských kolegů. Říci veřejně, že i se síťovými lékárnami můžete na něčem spolupracovat je v dnešní velmi emotivní době hodně odvážné. Vím velmi dobře, o čem mluvím.

10.02.2019
Čteno: 16653x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.