RUBRIKY

APABLOG

MDŽ, aneb moc díky ženám – lékárnicím!

Dnešní blog chci, u příležitosti právě proběhlého Mezinárodního dne žen, věnovat všem ženám a kolegyním, které se vydaly na dráhu farmacie.

Je všeobecně známo, že tento obor je výrazně feminizovaný – jen v lékárnách pracuje z celkového počtu na 84 % žen. Ženy však zastávají významné posty i ve farmaprůmyslu, akademické sféře, či v rámci vědecké dráhy.

Občas slýchávám názor, že na studia farmacie jde více žen, protože jsou to ty, které se nedostaly na medicínu. Že je to prostě jednodušší škola. Z vlastní zkušenosti vím, že tomu tak není a řada mých kamarádů lékařů si to o farmacii zdaleka nemyslí. Přesněji, že šli studovat medicínu, protože farmacii „by nedali“.

Uvědomíme-li si, že většinu zaměstnanců v lékárnách tvoří ženy, je obdivuhodné i jejich pracovní nasazení. Změny od roku 1989 rozšířily mj. pracovní dobu, kdy ta, co se dříve považovala za pohotovost, je nyní běžným standardem.

Aktuální nedostatek pracovníků znamená i vyšší nutnou mobilitu mezi lékárnami (zástupy za mateřské, OČR apod.). Pokud vezmeme v úvahu, že řada žen má vlastní rodiny a starají se o děti či rodiče, klade dnešní vysoké pracovní nasazení v lékárnách na ženy vysoké nároky.

Přesto přistupují ke své práci maximálně zodpovědně. Obohacují profesi lidským přístupem, tu menšími, tu většími emocemi (práce s lidmi je jednou z nejnáročnějších), ale bez nich to jednoduše nejde. Zatímco my, muži, přistupujeme k profesi většinově pragmaticky (emotivním výjimkám se omlouvám), věcně, právě naše kolegyně přinášejí vyšší míru emocí, ale i empatie.

Je proto logické, že profese musí mít a zřejmě ještě dlouhou dobu mít bude, převahu žen v lékárnách. A je to tak správně. Chci jim tedy všem u příležitosti jejich svátku poděkovat za jejich práci, za to s jakými nasazením pracují a tak vytvářejí to správné PR oboru, které žádná agentura nikdy nevykouzlí.

A rovněž za to, že naši krásnou profesi obohacují šarmem, empatií a lidskostí. Farmacie je nádherná disciplína a vyplatí se ji vystudovat.

Díky vám, milé kolegyně!

10.03.2019
Čteno: 13217x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.