RUBRIKY

APABLOG

Někdo mosty pálí, Apatykář je naopak staví

V dnešním blogu se vrátím k právě proběhlé úspěšné konferenci s mezinárodním přesahem Trendy v evropském lékárenství, kterou pořádalo Ministerstvo zdravotnictví a já měl tu čest ji moderovat. Děkuji všem za pozitivní odezvu, která byla tentokrát ohromující. Je vidět, že zvoleným formátem, tématy i přednášejícími se podařilo účastníky zaujmout a představit jim po dlouhé době skutečně něco nového. Smyslem konference nebylo určit, co je a co není správné, ale představit vize a možnosti, které jinde ve světě fungují.

Osobně jsem velmi rád, že se ministerstvo rozhodlo po mnoha letech čistě na lékárenství zaměřenou akci uspořádat a potěšilo mě, že si vybralo pro partnerství portál APATYKÁŘ®, protože jej považuje za objektivní a v oblasti lékárenství reálně nejnavštěvovanější (ostatně za jeden týden naplnil sál).

Současně konference jasně ukázala, že portál je skutečným mediátorem mezi lékárenským terénem, ministerstvem a dalšími stakeholdery. Role ostatních, bohužel, naprosto selhaly a já se nechci dívat na to, jak jde naše krásná profese ke dnu díky twitterovým a facebookovým haterům. I proto jsem se rozhodl tuto výzvu přijmout, konferenci moderovat a převzít tak iniciativu. Nechci mosty pálit, ale naopak stavět.

Oproti původním plánům jsem si prosadil méně témat a delší diskuzi, abych mohl dát prostor všem, kteří chtěli přispět svým komentářem k problému či otázkou. Každý, kdo mě skutečně zná ví, že se nevyhýbám jakékoli smysluplné diskuzi, byť i ostřejší, pokud vidím, že může být přínosná. Nemám rád internetové diskutéry, kteří doma v klidu u počítače rozumí všemu a pomluví všechno a všechny, ale osobního setkání se bojí.

A potvrdilo se – těch pár kritiků, kteří seděli v sále, mlčelo, ale na sociální sítě pak trapně psali, že nedostali prostor. Jednoduše opět lhali, jako již mnohokrát. Jsem rád, že to naživo viděla především mladší generace lékárníků, která se mohla přesvědčit, jak tito hateři pracují a jak se tvoří tzv. nezávislý a jediný správný pohled „lékárenských odborníků“.

Všem, kteří diskutovali, chci poděkovat za většinově konstruktivní a přínosnou diskuzi. Dotazů bylo opravdu hodně, což dokazuje i prodloužení původní hodinové diskuze na hodinu a půl. Každý, kdo na konferenci byl, se přesvědčil, že nikomu nebyla upřena možnost projevit svůj názor. Vzhledem ke stále zaplněnému sálu až do pozdních odpoledních hodin je zřejmé, že všechna témata posluchače zaujala.

I proto mě překvapilo stanovisko Sekce nemocničních lékárníků ČFS ČLS JEP vydané těsně před konferencí, ve kterém se uvádějí vysloveně zavádějící a nepravdivé informace. Považuji za velmi odvážné zpochybňovat úroveň odborné konference, kterou pořádá Ministerstvo zdravotnictví ČR a účastní se jí zástupci ministerstev zdravotnictví Slovenska a Německa a také českého Parlamentu. Zcela nepravdivá je pak informace, že většina přednášejících je s pozitivní podnikatelskou vazbou na segment internetových lékáren a že konference je polovinou svojí časové dotace věnována zásilkovému výdeji léčiv.

Naopak, většina času byla věnována lékárenským tématům, jako je zajištění dostupnosti léčiv, předpoklady pro změnu odměňování lékáren či odborné činnosti v lékárnách, ostatně o těch velmi poutavě promluvil i president ČLnK. Což ovšem nemůže posuzovat ten, kdo na konferenci vůbec nebyl.

Očekával bych od odborné sekce, že se přinejmenším seznámí s tím, kdo ji pořádá a se skutečným obsahem. Vycházet z výkřiků haterů na sociálních sítích považuji za profesionální selhání už mj. proto, že všichni níže podepsaní pracují v zařízeních přímo řízených tímto ministerstvem. Nebyl tedy žádný problém skutečný stav věcí si ověřit. Ani jeden z nich se navíc konference nezúčastnil, přitom věřím, že to ze sousedního Motola, ani dalších pražských nemocnic, není na Homolku zase tak daleko.

Takto, a to mě velmi mrzí, deklasovali odbornost na úroveň výkřiků twitterových a facebookových haterů, kteří umějí pouze vše kritizovat a snižovat společenskou a odbornou úroveň lékárenské profese velmi vulgárními vyjádřeními a tím nenávratně poškozují většinu slušných lékárníků, přičemž přímé diskuze se bojí (viz příspěvek na jednom takovém vláknu: „A to jste fakt lékárníci? Jestli takhle jednáte i s pacienty, nedivím se, že chtějí zásilkový obchod.“). Ostatně drtivá většina těchto „odborníků ze sociálních sítí“ se této konference neúčastnila a přitom přesně věděli, o čem byla. Prostě pomlouvat práci jiných a ničit profesi je jednodušší a, bohužel, stále častější jev v lékárenském segmentu.

Každopádně i tato zkušenost potvrzuje slova jednoho amerického spíkra na IT workshopu, kterého jsem se nedávno účastnil:

„Vy, Češi, máte nejsnazší podnikání na světě. My v Americe nikdy nevíme, jestli jdeme správnou cestou. Vy to víte okamžitě – někdo vás totiž začne nenávidět. Nenávist je jedním z průvodních znaků úspěchu. Dokud jste neúspěšní, okolí vás jen zpochybňuje. Jakmile uspějete, přijde tsunami nenávisti.“

Svatá pravda! A tak mě těší, že Ministerstvo zdravotnictví jasně ukázalo, že lékárenství je obor, kterému se hodlá nadále věnovat. Jsem hrdý na to, že jsem mohl pomoci a být u toho.

24.03.2019
Čteno: 14456x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.