RUBRIKY

APABLOG

Mladí lékárníci nevidí smysl lékárenství v provozování lékáren, to ale neznamená, že pro profesi „nedýchají“

Největší český online pracovní trh v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE® provedl dosud největší průzkum mezi svými klienty. Cílem bylo zjistit, jak se během let změnily preference uchazečů o práci v sektoru lékárenství.

Průzkum proběhl v únoru 2019 mezi zhruba stovkou klientů, kteří využili placené služby za posledních 6 měsíců, přičemž více než 90 % respondentů bylo z řad samostatně podnikajících lékáren (provozovatelé jak lékárníci, tak nelékárníci) a zbytek z řad řetězcových (definované jako síť minimálně 5 lékáren, provozovatel lékárník i nelékárník).

Detailní rozbor všech odpovědí najdete ve speciálu portálu APATYKÁŘ®. Odpovědi jsou velmi zajímavé všechny, nicméně hlavním zjištěním je, že mladší generace lékárníků nevidí smysl své profese v provozování lékáren tak, jak byl patrný u porevolučních ročníků.

Provozovatele z řad menších a samostatných lékáren překvapil poměrně výrazný odklon mladé generace od vnímání profese. Shodně uvádějí, že mladá generace lékárníků preferuje jiný přístup k profesi než měli oni. Nabídka možného převzetí lékárny není pro dnešní mladé kolegy atraktivní, raději se nechávají zaměstnat. Nechtějí převzít odpovědnost za provoz lékárny a už vůbec nehodlají trávit většinu života prací. Nevnímají jako něco výjimečného pracovat v lékárně, kde pracuje „pan magistr“, ale naopak vnímají jako prestižní pracovat pro známé značky, ideálně s působností i v zahraničí.

Lze z toho dovodit, že „nedýchají“ pro profesi a nejsou „pravými“ lékárníky? Určitě ne. Jen se svět změnil a „dýchají“ pro profesi jinak, než porevoluční generace lékárníků. Nevidí smysl lékárenství v každodenní práci a provozování lékárny „od nevidím do nevidím“, ale chtějí, pokud jim dá zaměstnavatel podmínky k práci, které očekávají, poskytovat lékárenskou péči a pomáhat pacientům a klientům lékáren.

I proto už dlouhou dobu na svém blogu píšu, že orientace všech profesních i neprofesních organizací čistě na zájmy provozovatelů je chybnou strategií (už z logiky věci, zaměstnanců je víc). Pokud mladí lékárníci nemají zájem lékárny provozovat a hypoteticky se např. omezí provozování lékáren pouze na lékárníky, skutečně lze očekávat dostatečnou dostupnost lékáren a lepší péči o pacienty?

Anebo budeme vymýšlet slovenské, maďarské či polské cesty „nezávislých řetězcových“ lékáren, abychom regulaci legislativně naplnili pomocí franšíz či propojených eseróček (tj. zase nějakého financiéra, řetězce)?

Jako rozumnější vidím využít potenciál mladých kolegů pro posílení odborné péče a motivovat je pro práci v lékárnách, namísto jiných segmentů farmacie. Osobně nevidím rád, pokud se preferuje nějaká oblast lékárenství na úkor jiné (klinická farmacie, nemocniční lékárenství, veřejné lékárenství). Náš obor není tak velký, aby podobnou segmentaci ustál beze šrámu.

Pokud tou motivací pro mladé kolegy není provozování lékáren, nevnucujme jim jako jedinou správnou představu vlastního podnikání, ale rozvoj profese. Ostatně i proto jsem před 20 lety a za své vlastní peníze vybudoval Apatykáře a snažím se povědomí o naší krásné profesi lékárníka stále zviditelňovat a posilovat. A nabízet inspiraci.

Mladí lékárníci by v první řádě měli podpořit sebe sama – tj. svou profesi. Sebevědomí k tomu mají dost, jen občas nedokáží včas odlišit, kdo si za slovy o lékárenství hájí svůj byznys a kdo skutečně obor. Absolvoval jsem však v posledních měsících řadu setkání s mladšími kolegy a jsem moc rád, že si jich to díky Apatykáři uvědomuje stále více.

Každopádně chci velmi poděkovat všem provozovatelům a klientům největšího českého online pracovního trhu v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE®, kteří se s námi o své zkušenosti podělili. Díky v řadě případů dlouholeté a osobní spolupráci s jednotlivými klienty tak bylo možné získat skutečně reálný pohled na současný personální trh v sektoru lékárenství. Ne vždy je totiž realita taková, jak se ji někteří snaží prezentovat.

22.04.2019
Čteno: 12991x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.