RUBRIKY

APABLOG

Čím žijí studenti, aneb zájem by byl, ale nestačí sledovat jen facebook

Poslední rok se intenzivněji setkávám s kolegy v různých regionech, velmi často na osobní pozvání. Potřebuji mít kvůli Apatykáři zpětnou vazbu a vždy preferuji osobní kontakty, nikoli virtuální. Člověka to velmi obohacuje.

Nedávný průzkum, který jsem zrealizoval v rámci největšího českého online presonálního trhu v lékárenství LÉKÁRNICKÉ INZERCI, však ukázal poměrně zásadní změny v myšlení mladých absolventů.

Takže když jsem obdržel pozvání na akci, kterou pro studenty pořádal jeden z velkých řetězců, aby jim ukázali přímo jeho lékárníci, jak to v lékárenské praxi u nich chodí, rozhodl jsem se pozvánku využít.

„Čau, odkud jsi – Brno nebo Hradec?“, přivítala mě mladá slečna ve dveřích hotelu. Super, myslí si o mě, že jsem student, to je dobrý začátek:-) „Hradec, ale už trochu dřív,“ zasmál jsem se a vysvětlil slečně, že jsem z Apatykáře. „Jé, promiňte, já myslela, že jste student,“ polichotila mi podruhé.

Před nedávnem informoval jiný velký řetězec o své spolupráci s brněnskou Farmaceutickou fakultou na sérii workshopů pro studenty. Jeho lektorka je seznamovala s praktickými činnostmi lékárníka s cíleným zaměřením na komunikaci s pacientem.

Zástupkyně brněnských studentů si workshopy pochvalovala s tím, že správná komunikace s pacienty je pro práci lékárníka klíčová. Podle ní si studenti projekt chválí, z workshopů odcházejí nadšení. Mají možnost získat touto cestou praktické informace, kterým se v běžné výuce nevěnuje velká pozornost, a přesto jsou pro profesi lékárníka zásadní.

Nyní druhý řetězec studenty pozval mimo fakultu a představil jim, o čem je praktická lékárničina. Jeho školitelky, sličné lékárnice z celé republiky, zacílily na správné dispenzační minimum (v jejich podání spíše maximum), anebo užitečné informace o tom, co absolventa čeká po nástupu do lékárenské praxe a jak se v nových povinnostech rychle zorientovat.

Zajímavý a podnětný pro mě byl zejména odpolední blok, kdy studenti vymýšleli a diskutovali se svými lektorkami o tom, co se jim na lékárenství líbí/nelíbí a kde bude lékárenství za 5 let. Několik mých postřehů.

  1. Ačkoli všichni komunikují na nějaké sociální síti a nakupují potraviny či jiné komodity běžně online, léky nakupovat online je podle nich špatné – četli to na facebooku.
  2. Ačkoli někteří zmiňovali, že řetězce ničí malé lékárny, nevysvětlili proč – četli to na facebooku (paradoxně obě zmiňované akce řetězců byly obsazeny do několika málo dnů, zájem významně převyšoval kapacity).
  3. Ačkoli dosud pořádně nepracují v lékárně, za téměř největší problém považují každodenní padání Centrálního úložiště e-receptů – četli to na facebooku.
  4. Netušili, co je baťůžkaření – nepsali to na facebooku.
  5. Neznali, co je to OSL, funkci a smysl profesní komory – nepsali to na facebooku.

Ponaučení? Nesledovat jen to, co se píše na sociálních sítích, ale také se osobně setkávat a ptát a sledovat více zdrojů. Ostatně proto obě akce proběhly.

Dnešní blog nepíšu, že chci dělat reklamu řetězcům BENU či Dr.Max, ostatně podobných akcí probíhá v různém scénáři řada. Hlavním důvodem obou akcí bylo podpořit zájem studentů o profesi lékárníka a práci v lékárně.

Není podstatné, že se oba řetězce, logicky, snaží nalákat budoucí lékárníky do svých lékáren. Vždycky ale rád vidím, když někdo reálně propaguje práci v lékárně a navazuje na mou dlouholetou aktivitu. Tj. nebrečí, co vše nejde a kdo je zlý, ale podporuje zájem mladých kolegů o obor.

01.05.2019
Čteno: 13944x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.