RUBRIKY

APABLOG

Jednotné lékárnické uniformy – ano či ne?

Jak informoval portál APATYKÁŘ®, řecká Lékárnická komora regionální jednotky Pella vytvořila pro všechny lékárníky v oblasti jednotné uniformy se znakem komory. Byly financovány komorou a pro lékárníky jsou zdarma.

Komora se rozhodla k tomuto kroku ze dvou důvodů. Prvním je, že všichni, kdo navštíví lékárny uvidí lékárníky ve společném oděvu, což má evokovat jednotnou péči. Druhým cílem je, že od října začne v celém regionu Pella informační kampaň na podporu řešení důležitých zdravotních problémů v lékárnách, jako je např. nutnost očkování a správa diabetu, onemocnění dýchacích cest ad.

Znovu jsem se při té příležitosti zamyslel, jak může jednotný název, označení či oblečení změnit vnímání lékáren u široké veřejnosti, aby si je spojila s centrem poskytování odborných zdravotnických služeb. Ačkoli obecně nejsem příznivcem unifikace, v tomto případě ano. Jednotný oděv (a stačí jen v oficině) si mohou pacienti a zákazníci spojit s určitou službou. Ostatně i proto má řada řetězců jednotný oděv, jednotnou značku a designové řešení.

Lidé jsou v dnešní době zvyklí, že pokud využívají služby nějakého poskytovatele (nemyslím jen zdravotního) a přijedou do jiného města, kde působí, budou podle jednotného brandu vědět, co mohou očekávat. A já si myslím, že by i lékárny mohly tohoto trendu využít (v nezávislosti na majiteli) a nastavit určitý standard v obecném vnímání lékáren.

Osobně nejsem příznivcem německého modelu „kravatového“ lékárníka v plášti. V této zemi to má sice určitou tradici, ale pokud se zeptáte běžných lidí (pro mě jsou při mých cestách do Německa především poučné rozhovory o lékárnách s běžnými lidmi), vnímají to jako určitou nadřazenost a spíše negativně (těžko vysvětlujete, že se takto pozicovaný člověk má špatně).

V českém prostředí to pak působí dojmem, že kravatový lékárník už v lékárně nepracuje (zkuste v obleku připravovat třeba čípky či vaginální globule) a plášť si oblékl jen kvůli televizi/tisku.

Naopak přiživování na „bílé odbornosti“ můžeme pozorovat u prodejen, kde běžný prodavač vystupuje v jednotné uniformě a vytváří tak lidem iluzi odborného pracoviště. Zatímco lékárny skutečně odbornými zdravotnickými pracovišti jsou.

Alespoň, že ten zelený kříž je obecně napříč Evropou vnímán jako lékárenský, protože s názvem už to tak jasné není. Jsou země, kde je termín lékárna vyhrazen pouze a jenom lékárnám a každý ví, co tam může očekávat. I u nás byly v minulosti podobné snahy definovat ochrannou známku „lékárna“. Zatím si však pod názvem lékárna můžete otevřít i hospodu, bohužel.

Ale útěchou (útěchou?) mi může být, že jsem se takto spletl i na Islandu, když jsem chtěl navštívit lékárnu. Šel jsem do krásného historického domu podle názvu, který je používán pro lékárny napříč severskými zeměmi apotek (s mírnými odlišnostmi). A ejhle, nebyla to lékárna, ale bar, resp. hospoda. Podobně jako u nás v Plzni.

A co Vy, naši čtenáři, myslíte si, že by lékárníci měli mít jednotné oblečení, aby bylo zřejmé, že jde o pracoviště poskytující odborné zdravotnické služby? Pomohlo by to k jasnějšímu vnímání role lékáren v systému zdravotní péče? Řekněte svůj názor v nové anketě.

12.05.2019
Čteno: 16920x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.