RUBRIKY

APABLOG

Apatykář inspirující

Jsem rád, že moje myšlenky prezentované zde na Apatykáři nacházejí úrodnou půdu. Jak u státní správy a regulátorů, tak u lékárnických předáků (u nich, bohužel, o poznání později). Už dříve jsem uvedl, že chci věci v lékárenství měnit a inspirovat ke změnám. Jednoduše posunout obor do 21. století. Ostatně i proto jsem spustil názorovou platformu APAvision.

Se zájmem jsem si přečetl, že profesní komora chce, aby lidé, kteří dosáhnou tzv. ochranného limitu na léky už dále neplatili nic. Jde totiž o myšlenku, kterou jsem bezmála před dvěma lety představil zde na Apatykáři. Koncem roku 2017 vrcholil odpor vůči zaváděnému elektronickému receptu, v němž nakonec zůstali lékárníci (resp. jejich předáci) jako poslední než pochopili, že to nemá smysl.

Naopak např. praktičtí lékaři to pochopili velmi rychle a výměnou za podporu e-receptu si vyjednali vyšší kompetence, nové výkony ad. Zjednodušeně – ustoupili v jedné věci, aby místo toho získali výrazně více.

Tehdy (12. 11. 2017) jsem napsal:

„Vezměme si, kdyby lékárníci přišli s nápadem propojit online evidenci výdejů přes e-recept s evidencí limitů na léky. Pacientovi by se limit načítal po každém výdeji v lékárně a online by bylo možné kontrolovat, zda už limitu dosáhl. Mohl by tak ušetřit ihned a ne čekat zpětně každé čtvrtletí. Psal jsem o tom ve svém dřívějším blogovém příspěvku, kdy tehdejší ministr – logicky vcelku bez úspěchu – vsadil na holuba na střeše.“

Nyní (2. 7. 2019) čteme návrh komory:

„Nový princip by znamenal, že by poté, co dosáhnou na limit, už by doplácet nemuseli, nemuseli by čekat na to, až jim ty peníze budou refundovány, ale bylo by to hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.“

Ano, bezmála dva roky trvalo lékárnickým předákům pochopení tohoto jednoduchého principu, který jsem ještě detailně probral s náměstkem ministra zdravotnictví v tomto podcastu. Není se proto čemu divit, že mnozí náš obor považují za rigidní a nepříliš progresivní (ačkoli někdy je to i lepší).

Každopádně jsem rád, že moje myšlenky inspirují. Jedno z mých novoročních přání se již dokonce proměnilo v realitu. Mým nápadem ohodnotit pohotovostní služby (obecně rozšířenou otevírací dobu) se inspirovali někteří účastníci letošního Dohodovacího řízení se zdravotními pojišťovnami a pohotovostní lékárny budou nově za tyto služby ohodnoceny. Což je skvělé, protože jde o ohodnocení těch lékáren, které skutečně benefity pro pojištěnce navíc nabízejí. Tj. žádné teoretické propočty „odlehlých“ lékáren. Takže velký dík!

Škoda, že stejně nedopadlo i navýšení Taxy laborum, protože i to je odměna pro lékárny, které IPL skutečně připravují. Ke změně sice bylo dobře našlápnuto, nicméně lékárny, které tuto pravou lékárničinu (byť se jim finančně moc nevyplatí) stále dělají, kvůli nepochopení situace ze strany koordinátora o vyšší ohodnocení své práce přišly. A z rozhovoru se zástupcem pojišťoven je zřejmé, že prostor pro lepší dohodu určitě byl.

Připomeňme, že původní návrh počítal s úpravou Taxy laborum podle počtu složek použitých k přípravě a 30% přirážku k nákupní ceně u chemicky definovaných látek a 50% u léčivých přípravků a směsí a 30% na obalový materiál, konečný počítá „jen“ s 15% přirážkou k nákupní ceně u chemicky definovaných látek a 25% u léčivých přípravků a směsí a 15% na obalový materiál. Tj. přišli jsme zcela zbytečně o polovinu možných peněz navíc!

Tak uvidíme, třeba příští rok pokročí lékárenští předáci ve čtení Apatykáře dále a přijdou s dalšími „vlastními“ návrhy.

07.07.2019
Čteno: 8941x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.