RUBRIKY

APABLOG

Záludnost fixních sazeb, aneb dánský paradox

Tento týden jsme na Apatykáři zveřejnili analýzu Dánské lékárnické komory. Právě proto, že jde o zjištění profesní komory, stojí za přečtení v kontextu s tím, jak občas dánská zkušenost bývá interpretována u nás.

V této zemi žádné řetězce, kromě těch lékárnických, neexistují. V této zemi připadá i po změnách v roce 2015 na jednu lékárnu téměř 12 tis. obyvatel (výrazný EU nadstandard). Přesto si lékárníci stěžují na to, že se neuživí.

Důvodem je dvouletá fixní dohoda o hrubém zisku. Tvoří ji část maržová a pevné sazby, celkový zisk je však pevně dán. Takže pokud se zvýší zisk z marže, sníží se automaticky fix na vydané balení. A to se děje pravidelně, protože lidé nakupují více ve volném prodeji a rovněž do volného prodeje se uvolňuje řada dříve receptově vázaných přípravků.

Koho se problém týká především? Stejně jako u nás – venkovských lékáren. I Dánsko tedy začíná řešit co s tím. Každopádně dánský příklad opět ukazuje, že nadšení z fixních poplatků je možná větší, než jaký benefit pro lékárny znamenají.

Podle mého názoru, nelze obecně stanovit spravedlivý systém pomocí mixu marže a pevné sazby. Vždy bude pro někoho nevýhodný. Pevná sazba bude vyhovovat venkovským, protože se dá očekávat, že prodeje OTC léčiv a dalších přípravků zde nehrají velkou roli. Naopak ve městech bude snížení marže problém.

Stále se proto domnívám, a zkušenosti z jiných zemí tuto myšlenku podporují, že nejvýhodnější pro všechny (tj. i pro lékárny na venkově i pro lékárny ve městech) je neregulovaná marže s pevně nastavenou úhradou. Nevěřím, že v rámci konkurenčního boje budou lékárny nastavovat ceny a doplatky vyšší (pokud vůbec nějaké), než jsou nyní. Venkovské lékárny si přitom pomohou.

Ve spojení s generickou preskripcí (o níž jsme mj. diskutovali s mými hosty v APAvision 4) to vidím jako řešení současného evergreenu odměňování lékáren. Funguje to v dalších zemích, nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat u nás.

22.09.2019
Čteno: 16883x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.