RUBRIKY

APABLOG

Příliš mnoho emocí vs evidence based pharmacy

TAGY: #donaskova-sluzba  #nemecko  #konzultacni-protokol
Foto: APATYKÁŘ®

Nemám rád, když se zneužívají emoce a v lékárenství je jich v poslední delší době přespříliš. Podle mě je to špatně – pacient nechce slyšet pocity lékárníka, ale jasnou radu založenou na evidence based pharmacy, která mu pomůže. Emotivní lékárník nepůsobí ani důvěryhodně a v lékárně je důvěra primární.

Když nevím, tak se zeptám. Takže když jeden řetězec začal veřejně propagovat to, co dělá řada lékáren léta zcela běžně – donáškovou službu – tak jsem se zeptal, jak přesně funguje. Nic objevného, ostatně donášková služba je zcela běžným standardem pro mnoho lékáren v sousedním Německu, Rakousku, severských zemích apod.

Německé lékárny nyní získaly dočasné „koronavirové“ ohodnocení. Zřejmě ale není dostatečné, protože když jsem zjišťoval na stránkách lékáren, které službu nabízejí bližší podrobnosti, zjistil jsem, že už nabízejí vyšší level – „alzabox“.

Oč jde? O výdejní automat. Jednoduše balíček s připravenými léčivými přípravky z vychystaných receptů lékárník připraví do výdejního boxu a objednávající se může zastavit pro vyzvednutí, kdy mu to vyhovuje.

Proč? Protože 5 EUR považuje řada lékáren za nedostatečné ohodnocení, stačí se porozhlédnout po lékárnických diskuzích na sociálních sítích.

Mě ale ani tak nezaujala spuštěná česká služba samotná, jako představený konzultační protokol. Tento dokument, ať se již jmenuje jakkoli, je totiž standardem po mnoho let např. u amerických mail-order pharmacies.

Je to v podstatě rozsáhlý dokument detailně vysvětlující dávkování a jak má pacient lék správně užívat, včetně potenciálních interakcí apod.

Tento systém zavedla i řada brick-and-mortar (kamenných) lékáren, a nejen amerických, protože je řadou studií doloženo, že pacient si ústně podanou informaci z lékárny nezapamatuje dostatečně. Naopak písemná informace mu doma v klidu umožní se znovu nad užíváním léčiv zamyslet a výrazně zvyšuje compliance.

Takže za mě, protože jsem lékárník a jde mi v první řadě o zdraví pacienta, konzultačnímu protokolu rozhodně palec nahoru!

10.05.2020
Čteno: 19918x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.