RUBRIKY

APABLOG

Rezervace vs Rx online, potenciál růstu pro všechny vs potenciál růstu pro vyvolené

TAGY: #rezervace  #rxonline  #dispenzacni-box  #lekarny  #lekarnici
Grafika: APATYKÁŘ®

Řada z vás, našich čtenářů, si všimla, že se od koronavirové pandemie více zaměřujeme na zavádění nových forem dodávky léčiv pacientům lékárnami. Ať už si to chceme nebo nechceme připustit, faktem je, že všechny tyto novinky budou v režii především silných hráčů.

Samostatné lékárny se již z principu na věcech nedokáží dohodnout natolik jednotně a rychle, aby je společně prosadily. A to podstatné – velcí hráči na ně prostě a jednoduše mají peníze.

Ale i to, co se bude prosazovat, může mít řadu podob. Může to být neustálý tlak na prosazení zásilkového obchodu. U určité malé skupiny obyvatel zaznamená úspěch, ale pokud se podíváme přece jen trošku statisticky, nikde ve světě nemá Rx online zásadní podíl. Např. v sousedním Německu je povolen od roku 2004 a odhady se pohybují od 7 do 17 %.

Jistě, může se stát, že nastane situace jako ve Spojených státech a pojišťovny začnou, zejména u chronických pacientů, tuto formu z důvodu úspor preferovat. Ale pak se může jednoduše stát, že ty, co nyní vehementně tento způsob prosazují, převálcuje někdo silnější s vyšším finančním krytím. Prostě vyšší bere a není důležité, jak silně kdo křičí (v Česku spíše píše na Facebook a Twitter).

Tato forma má totiž především smysl u chronických a určitých několika málo specifických skupin pacientů (resp. onemocnění). Výhodou této formy je jednoznačně rychlost a pohodlnost realizace receptu z pohodlí domova a velmi často opomíjený požadavek – diskrétnost.

Ano, to je často hlavní důvod, proč lidé tuto formu chtějí. Jednoduše nechtějí v řadě v lékárně u táry diskutovat svá onemocnění, jak se to často v lékárnách děje.

V pandemii ale našla uplatnění především „nová“ forma výdeje receptových léčiv, a to rezervační systém. Aniž by se kolem něj musely vést dalekosáhlé diskuze jako u nás, jeho potřebnost vyvolal požadavek na sociální distanc.

Psali jsme na Apatykáři o švédské inovaci, která vznikla právě pro pacienty, kteří jsou rizikoví a bojí se dojít přímo do lékárny mezi pacienty. Aktivní je pak na tomto evropském poli především řetězec jednoho nadnárodního distributora.

Je proto logické, že celá řada hlavních řetězců v evropských zemích, ale i samostatných lékáren či virtuálních sdružení, tuto formu výdeje zavedla a ponechá ji v provozu i do budoucna. Také zde je ponechána lidem volnost při objednávce, ale současně – a to je podstatné – se vracejí do lékáren. Pro některé, kteří do lékárny dosud nechodili, může dokonce dojít ke zjištění, že vůbec nějaká fyzická lékárna (ne jen odesílatelka balíčku) existuje.

Je na každém nechť si vyhodnotí, která forma je pro něj lepší. Mně je sympatičtější druhá možnost – přiláká mi do lékárny nové pacienty a klienty. A protože se s lidmi rád bavím osobně, nikoli virtuálně. Ale to je o osobních prioritách.

Pro ty, kteří chtějí být skutečně top je tu třetí varianta – právě požadavek na diskrétnost (a v dnešní době na sociální distanc) řešil již v roce 1963 prof. Smečka a to dispenzačním boxem. Je to něco, co už mladá generace odkojená maximální otevřeností (otevřená oficína prosazovaná mylným názorem maximální otevřenosti vůči pacientovi) nezná, nicméně ten, kdo je opět nasadí, vyřeší několik věcí najednou.

Nejen že bude skutečným prosazovatelem moderní farmaceutické péče, současně je může i marketingově velmi dobře využít k nalákání nových pacientů. Ne nadarmo se k nim v řadě zemí vracejí.

A pokud chceme jako lékárníci realizovat farmaceutickou péči, o které mnozí tak mnoho mluví (jen mluví), pak jiné řešení není.

23.08.2020
Čteno: 19270x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.