RUBRIKY

BYLINKY, LÉČIVKY

Řepík lékařský

Lidově zvaný řepíček, konopěnec, útrobník. Roste roztroušeně téměř po celé Evropě od nížin do hor na suchých loukách, pastvinách, mezích, ve světlých lesích a na jejich travnatých okrajích, zejména na vápencových a sprašových půdách. Pro potřeby farmaceutického průmyslu se pěstuje v kulturách. Sbírá se nať, doba sběru červenec - srpen.

Použití: Má velmi široké použití jak v oficinální medicíně, tak i v lidovém léčitelství. Pro své svíravé a protizánětlivé účinky se používá při katarech trávícího ústrojí, průjmech, žlučníkových obtížích. Doporučuje se při žloutence a jaterních chorobách. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a mandlí, ke koupelím a obkladům při zánětlivých kožních onemocněních, odřeninách a k vyplachování nosu při akutní rýmě. Má široké uplatnění i v léčebné kosmetice. Jelikož nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky (pouze čerstvá nať dráždí pokožku citlivých lidí), může se bez obav používat i dlouhodobě.

Vedle řepíku lékařského se vyskytuje také řepík vonný. Z farmaceutického hlediska jsou oba druhy považovány za rovnocenné.

Dávkování: vnitřně - 1 kávová lžička na sklenku vody, pije se 2-3x denně; zevně - 1-2 polévkové lžíce na 2 sklenky odvaru, několikrát denně k obkladům nebo koupelím.

26.08.2002
Čteno: 48180x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.