RUBRIKY

BYLINKY, LÉČIVKY

Pelyněk pravý

Lidově zvaný absint, peluň, chlebníček, hořký stříbrník. Je to výrazně hořce aromatická bylina rozšířená po celé Evropě a západní Asii, zavlečená ale také do Ameriky a na Nový Zéland. U nás roste na křovinatých stráních, pastvinách a skalách, dosti často podél plotů a cest, s oblibou blízko lidských sídlišť, zvláště v teplejších oblastech. Řadí se mezi nejstarší léčivé rostliny, které znali už staří Řekové, Římané a Egypťané. K léčivým účelům jsou sbírány bohatě olistěné vrcholky lodyh seřezávané na počátku rozkvětu bez spodních zdřevnatělých částí. Jen taková surovina dává předpoklad pro získání účinné drogy. Doba sběru červen - srpen. Obsahuje silice, glykosidické hořčiny, třísloviny. Izolovaná silice, jejíž nejvýznačnější složkou je značně toxický thujon, slouží k přípravě různých galenických přípravků (tinktury, extrakty, aromatické vody).

Použití: Silice a hořčiny, jakožto dvě hlavní složky rostliny, podporují vylučování žaludečních trávicích šťáv a žluči. Silice kromě toho působí dezinfekčně, proti křečím a proti průjmům. Už ve starověku měl pelyněk široké uplatnění při zažívacích potížích, při žloutence a proti malárii.
Dnes se užívá buď samostatně, nebo je součástí čajových směsí s jinými léčivkami obsahujícími hořčiny (např. se žeměžlučí) převážně při trávících poruchách (při nechutenství, snížené tvorbě žaludečních šťáv, střevních a žaludečních kolikách, při nadýmání). Dříve se pelyněk využíval i v likérnictví k výrobě žaludečních likérů, aperitivů a vermutových vín, dnes již to je na ústupu.
Dlouhodobé používání se však nedoporučuje, protože thujon obsažený v silici vyvolává křeče a závratě. Těhotné ženy by ho neměly pít vůbec.

Dávkování: 1 kávová lžička na sklenku nálevu, pije se 3x denně.
13.07.2004
Čteno: 45568x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.