RUBRIKY

BYLINKY, LÉČIVKY

Proskurník lékařský

Lidově zvaný ibišek, slézová růže, římský sléz, ibiš. Je to prastará léčivka uživaná již v antické době. Pochází z východního Středomoří a u nás místy zdomácněl hlavně v teplejších oblastech v pobřežních houštinách, na vlhkých loukách a pastvinách. Pro léčivé účely se pěstuje v polních kulturách. Sbírají se kořeny, listy i květy. Aby se slizové látky mohly lépe vyluhovat, doporučuje se kořeny ještě před sušením za čerstva oloupat. Je to ale práce časově velmi náročná. Doba sběru - květen - červenec (list), říjen - listopad, případně březen - duben (kořen). Nejbohatší na účinné látky jsou kořeny, které obsahují sliz, dále škrob, pektin, sacharózu, asparagin, listy a květy obsahují malé množství silice, listy také obsahují sliz a třísloviny.

Použití: Proskurník je oblíbeným tzv. expektoračním prostředkem a proto nemůže chybět v žádné prsní čajové směsi. Sliz proskurníku ulehčuje odkašlání při úporných zánětech horních cest dýchacích a při poruchách trávení. Pro děti se používá také proskurníkový sirup při kašli. Lze ho použít i při ledvinových a močových zánětech.
Zevně je vhodným prostředkem ke kloktání při zánětech mandlí a dutiny ústní.
V kosmetice se používá ve formě nálevů k omývání pokožky nebo jako součást bylinných chladivých masek.

Dávkování: 2 kávové lžičky na sklenku studené vody ve formě nálevu, pije se 2-3x denně.
27.02.2005
Čteno: 40211x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.