RUBRIKY

BYLINKY, LÉČIVKY

Podběl lékařský

Lidově zvaný koňské kopyto, babuška, líčko mateří. Patří mezi první posly jara, jeho zářivě žluté květy se objevují hromadně na pustých místech, rumištích, železničních náspech, pastvinách, v příkopech, lomech, obzvláště tam, kde je v půdě dostatek vápna a vlhkosti. Můžeme ho vidět již začátkem března, jakmile sejde sníh. Poskytuje významnou pastvu včelám po přestálé zimě, protože obsahuje dostatek pylu a nektaru. Pro léčivé účely se sbírají květy i listy. Doba sběru březen - duben (květ), konec května - červenec (list).

Použití: Hlavní účinnou látkou obou drog je sliz (faradiol) a dále třísloviny, které společně určují jejich hlavní použití. Podběl patří mezi nejstarší a nejoblíbenější léčivé byliny. Již odpradávna se používal jako prostředek tišící suchý kašel, neboť vytváří na sliznici ochranný slizový povlak. Bývá součástí prsních čajových směsí. V lidovém léčitelství se používá při chorobách dýchacích cest - při rýmě, chrapotu, kašli, zevně pak na kožní záněty, bércové vředy, špatně hojící se rány. Užití má i v kosmetice jako přísada do koupelí a masek. Má mírný močopudný a protiprůjmový účinek.

Dávkování: 1 kávová lžička na šálek nálevu, pije se 2-3 krát denně.
25.09.2005
Čteno: 41554x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.