RUBRIKY

BYLINKY, LÉČIVKY

Prvosenka jarní

Lidově zvaná petrklíč, primulka, housátka. Prvosenka, známá spíš jako petrklíč, je jednou z nejznámnějších a nejoblíbenějších jarních rostlin. Je rozšířena téměř po celé Evropě, i do západní Asie. Roste hojně především v teplejších polohách nížin a pahorkatin, zejména ve světlých listnatých lesích, hájích, na loukách a v křovinách. Příbuzný druh, prvosenka vyšší, která má větší sírově žluté květy bez oranžových skvrn, se na rozdíl od prvosenky jarní vyskytuje ve vyšších polohách na vlhkých loukách.
Oba druhy se používají pro léčebné účely, květy obou druhů poskytují drogu Flos primulae, oddenky a kořeny oficinální drogu Radix primulae. Vzhledem k tomu, že oba druhy u nás patří mezi druhy částečně chráněné, lze sbírat pouze jejich květy. Musí se co nejrychleji usušit, neboť jsou velmi choulostivé a při nesprávném postupu snadno zezelenají a droga ztrácí na účinnosti. Oddenky s kořeny se mohou sbírat jen z pěstovaných rostlin. Doba sběru - březen - květen.

Použití: Droga obsahuje především saponiny, dále glycosidy, silice a vitamím C. Saponiny uvolňují hleny a usnadňují odkašlávání, proto bývá častou součástí čajových směsí používaných při onemocněních a zánětech horních cest dýchacích, při bronchitidě a kašli.
Upozornění: I přes výborný odhleňovací účinek, je nutno drogu pro silný hemolytický účinek saponinů užívat opatrně, vyšší dávky mohou působit průjmy a dávení.
V lidovém léčitelství se květy používají i pro pocení, jako slabý močopudný prostředek a při revmatismu.

Dávkování: 1 lžíce na šálek nálevu, pijí se 2 šálky denně (květ).
1 kávová lžička na šálek nálevu, pijí se 2 až 3 šálky denně (kořen).
02.09.2008
Čteno: 40581x
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.