RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

ResearchKit už využívá pro vědecké studie prvních pět aplikací

FOTO: iTunes

Firma Apple tento týden představila novou otevřenou softwarovou platformu určenou pro lékařský a zdravotní výzkum ResearchKit. Současně bylo představeno také pět studijních aplikací vyvinutých společně s lékařskými univerzitními týmy, které ji aktivně využívají.

Astma Health Mount Sinai

Aplikace byla vyvinuta týmem při lékařské fakultě Icahn School of Medicine Mount Sinai. Jejím cílem je pomoci pacientům dodržovat jejich léčebný režim a vyhnout se spouštěčům astmatu.

Pacienti mohou aplikaci využít pro záznam denních a nočních astmatických symptomů včetně evidence, jak ovlivňují jejich aktivity. Rovněž sleduje každodenní použití záchranných inhalátorů v souvislosti se spouštěči astmatu – nachlazení, zvýšená fyzická aktivita, silný zápach, výfukové plyny, domácí prach, nárazové zatížení či zvířata.

Konečně aplikace rovněž monitoruje návštěvy na pohotovosti, návštěvy u lékaře a změny v medikaci. Aplikace bude také posílat aktualizace o tom, kdy by měli pacienti užít jejich léčivé přípravky a jaká je kvalita ovzduší v určitém místě.

Pro zapojení do studie musí být uživatel starší 18 let, mít lékařsky potvrzené astma a musí mít také předepsána antiastmatika. Studie se nemohou účastnit pacienti, kteří kouří, mají další plicní onemocnění nebo městnavé srdeční selhání.

Share the Journey

Tato aplikace byla vyvinuta týmem při Dana-Farber Cancer Institute, Penn Medicine, UCLA’s Jonsson Comprehensive Cancer Center.

Cílem studie je analyzovat, proč se někteří lidé, kteří prodělali rakovinu prsu zotavují rychleji než ostatní, proč se příznaky pacientů mění v průběhu času, a co lze udělat pro zlepšení jejich symptomů.

Aplikace bude posílat pacientům dotazníky a sbírat data ze senzorů pro sledování pět běžných příznaků z pohledu léčby rakoviny prsu – únavu, náladu, kognitivní změny, poruchy spánku a změny v pohybu.

ResearchKit bude získávat data z HealthKit a shromažďovat údaje o krocích, spánku, datu narození, výšce a hmotnosti. Data pacientů se budou také zaznamenávat do interního deníku a nahrání těchto dat by nemělo zabrat více než 20 minut týdně.

Studie se mohou účastnit ženy ve věkovém rozmezí 18-80 let.

Parkinson mPOWER

Aplikace byla vyvinuta týmem při University of Rochester, Beijing Institute of Geriatrics a nadací Michaela J. Foxe pro výzkum Parkinsonovy choroby.

mPOWER (mobile Parkinson observatory for worldwide, evidence-based research) si klade za cíl pomoci uživatelům sledovat jejich symptomy za pomoci různých činností, včetně paměťových her (pexeso), prstové kontroly, mluvení a chůze.

Aplikace bude shromažďovat data z nositelných zařízení. Ví se totiž, že příznaky Parkinsonovy nemoci kolísají v průběhu jednoho dne nebo týdne, nicméně toto nebylo nikdy objektivně změřeno.

GlucoSuccess

Aplikace byla vyvinuta týmem při Massachusetts General Hospital s cílem pomoci vědcům vytvořit mohutnou zdrojovou databázi zdravotního chování a hodnot glykémie u lidí s diabetem 2. typu.

Vědci ale také chtějí pomoci pacientům pochopit, jaký vliv může mít chování na jejich zdraví. Účastníci studie proto budou sledovat dobu trvání a intenzitu aktivit, dietní informace, hladinu cukru v krvi, tělesnou hmotnost a obvod pasu.

Aplikace jim následně připomene, aby si zaznamenali hladinu glykémie a dietní informace prostřednictvím jiné aplikace pro nutriční monitoring LoseIt. Pomocí těchto údajů pak GlucoSuccess vyhodnotí jejich fitness a nutriční data ve spojení hodnotami zjištěnými z glukometru.

Účastníci studie musejí být Američané starší 18 let, kteří mají stávající diagnózu pre-diabetes nebo diabetes.

MyHeart Counts

Aplikace byla vyvinuta týmem při Lékařské fakultě Stanford University s cílem lépe pochopit zdravotní stav srdce. Měří jeho činnost prostřednictvím chytrých hodinek Apple Watch, které nabízejí snímač tepové frekvence, senzorů v iPhone, nebo prostřednictvím nositelných zařízení třetích stran, které jsou propojeny s nativní iOS aplikací Health.

Aplikace rovněž vyzve uživatele provést šestiminutový test chůze. Pokud uživatelé synchronizují své hodnoty hladiny cholesterolu a krevního tlaku, vypočte jim i riziko budoucího infarktu nebo mrtvice a stanoví jim „stáří srdce“.

Vědci by lidem chtěli nechat otestovat různé přístupy, aby zjistili, jak může do budoucna aplikace lidem umožnit více pochopit možnosti prevence srdečních onemocnění.

Účastníci musejí být opět Američané starší 18 let a musejí dobře rozumět anglicky.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
15.03.2015
Čteno: 11352x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.