RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

Průzkum německých e-lékáren ukázal technologickou vyspělost, problémem je obsah

FOTO: APATYKÁŘ®

Německé online lékárny jsou na vzestupu. Podle údajů Spolkového svazu německých zásilkových lékáren (BVDVA) dokázaly roce 2017 zvýšit svůj obrat v Německu o 14 %. Počet návštěvníků webových stránek se dokonce zvýšil o 23 %. Digitální agentura United Digital Group (UDG) zjišťovala, jak využívají SEO potenciál.

Optimalizace základ

Důležitým nástrojem, který na vlastní stránky e-lékáren přivede návštěvníky, je optimalizace pro vyhledávače. V době, kdy mnoho lidí trpí silnou alergií a stále častěji využívá online lékárny, proto UDG zjišťovala, jak dobře využilo 12 obratově nejsilnějších e-lékáren v Německu potenciálu SEO v rámci svého odvětví. Na základě zjištění pak vytvořila SEO Performance Index online lékáren.

Technika dobrá

Vítězem současného průzkumu se stala společnost eurapon s 87 %. Provozovatel e-lékárny Euro-Apotheke v Brémách, která působí v e-commerce už dvanáct let, je nejen v celkovém hodnocení, ale také v obsahu a konverzi podporujících faktorech zcela v čele.

Druhé místo obsadila s 82 % společnost medpex provozovaná Stifts-Apotheke v Ludwigshafenu, která je vynikající v technické oblasti a plně splňuje všechna kritéria.

Společnost SANICARE, provozovaná BS-Apotheke, zaujímá třetí místo se 79 %, následují apo-discounter.de (77 %), medikamente-per-klick.de (74 %) a DocMorris (72 %). Žebříček uzavírá apotal s pouhými 61 %.

Trvale dobré výsledky ve vyhledávači Google ukazují, že online lékárny jako e-commerce hráči berou SEO vážně. Všichni analyzovaní poskytovatelé se s tisícovkami odkazů dostali do top 10 německých výsledků.

Firmy se také dobře umisťují v technickém segmentu, kdy jedenáct z dvanácti využívá více než 80 % svého potenciálu. Technologicky nejvyspělejší je medpex (100 %), nejlepší konverze dosahují eurapon a apo-discounter.de (93 %).

A rovněž nákupní proces má deset z dvanácti firem vytvořen jednoduše – tak jak se sluší na internetový obchod. V uživatelské zkušenosti je však stále co dohánět – polovina webových stránek je vizuálně přeplněná a tím obtížná pro uživatelé z hlediska orientace.

Problémem obsah

Největší potenciál pro optimalizaci však spočívá v oblasti obsahu. Pouze třem z testovaných internetových lékáren se podařilo svým klientům na webu poradit díky dostatečným informacím o produktech a obsahem s přidanou hodnotou, jako je zdravotní poradenství nebo blogy a kompenzovat tímto způsobem fakt, že jejich zaměstnanci nemohou, podobně jako v kamenné lékárně, osobně řešit přímé dotazy.

Živý chat nabízí pouze dva analyzované weby – DocMorris a apo-discounter.de. To ukazuje, že poradenství je oblast, kterou online lékárny přenechávají offline kolegům nebo je řeší pouze telefonicky, místo toho, aby se na ně soustředily přímo na webu.

Nejlepšího výsledku v rámci obsahu dosáhla e-lékáren eurapon (75 %).

O průzkumu

Onpage optimalizace byla analyzována ve třech hlavních kategoriích – technické faktory, obsah a faktory podporující konverzi. V rámci podkategorií se mj. hodnotila kritéria, jako je optimalizace pro mobilní zařízení, doba načítání, šifrování, vstřícné URL, název a popis a dostupnost objednávky.

Offpage faktory nebyly zohledňovány, protože jejich vliv na ranking nelze přesně určit a proto nemohly být porovnány. Hodnocení se uskutečnilo v červnu 2018.

Celkové pořadí dle UDG – eurapon (87 %), medpex (82 %), SANICARE (79 %), apo-discounter.de (77 %), medikamente-per-klick.de (74 %), DocMorris (72 %), Juvalis (71 %), Shop-Apotheke (69 %), myCARE (68 %), Europa Apotheek (66 %), apo-rot (63 %) a apotal (61 %).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
08.07.2018
Čteno: 14176x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.