RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

Rodiče ve Švédsku nebudou smět vyzvednout e-recepty svých dětí, kvůli ochraně dat

Foto: APATYKÁŘ®

Ve Švédsku by napříště neměli rodiče vidět elektronicky předepsané léčivé přípravky svých dětí, a to z důvodu důvěrnosti. Podle Švédské asociace lékáren však existuje riziko, že lékárníci v lékárnách nebudou vědět, jaké informace mohou poskytnout.

Ochrana osobních údajů

Dnes mají rodiče běžně přístup k informacím o léčivých přípravcích na předpis svých dětí prostřednictvím internetových obchodních platforem lékáren. Nyní však Švédský úřad pro eHealth zjišťoval, zda jsou tyto služby v souladu s legislativou o ochraně osobních údajů a důvěrnosti.

Důvodem je, že autorita dostala řadu dopisů, které zpochybňují, aby rodiče měli přístup k těmto informacím.

Nově tak již nebudou mít přístup k informacím o léčivých přípravcích pro dospívající mládež (od 13 let) přímo prostřednictvím e-commerce služeb lékáren. Podle úřadu mají dospívající nárok na ochranu svých osobních údajů. Nové předpisy vstoupí v platnost v dubnu 2019.

Komplikace pro rodiče

Švédská asociace lékáren však tuto změnu vnímá s velkými obavami. Největší problém vidí v tom, že rodiče již nebudou mít online přehled o předepsaných léčivech (jestli je užívají, jestli jim je lékař vysadil apod.), což může, podle asociace, ovlivnit kontinuitu a účinnost léčby.

Změna také znamená, že rodiče již nebudou moci recepty vyzvedávat pro své děti online. To je problém pro všechny lékárenské řetězce a speciálně pro čisté online lékárny. Podle asociace je to ale problém i pro rodiče, protože e-lékárny se často používají pro dodávku vzácných léčiv, aby se zajistilo, že je dostanou včas.

Nové předpisy se vztahují pouze na elektronický obchod, neboť kamenné lékárny podléhají jiným právním předpisům. V tomto případě bude i nadále možné získat recepty s předepsanými léčivy pro děti.

Komplikace pro lékárníky

Švédská asociace lékáren se však domnívá, že změna ovlivní i přímo lékárny, protože vysílá signál, že údaje jsou skutečně klasifikovány jako důvěrné. Pro lékárníky tak bude obtížné řešit některé situace, protože bude existovat riziko, že nechtěně rodičům sdělí citlivé údaje, což může být považováno za protizákonné.

Jako vhodnější by proto viděla např. blokační funkce v e-systému, se kterými se počítá nejdéle do 1 roku (dospívající např. bude moci povolit výdej a nahlížení do e-receptu konkrétnímu člověku).

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
08.02.2019
Čteno: 16243x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.