RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

FTC obvinila Surescripts z nelegální monopolizace e-preskripce

Foto: FTC

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu na zdravotnickou informační společnost Surescripts, že použila nezákonná vertikální a horizontální omezení, aby si udržela svou monopolní pozici ve dvou oblastech elektronické preskripce, což vedlo k vyšším cenám a omezenému výběru pro spotřebitele.

Monopol v e-preskripci

V žalobě podané proti Surescripts se FTC snaží zrušit a zabránit nespravedlivým protisoutěžním metodám, obnovit hospodářskou soutěž a získat peněžní odškodnění pro spotřebitele.

E-preskripce poskytuje bezpečnější, přesnější a levnější prostředky komunikace a zpracování receptů pacientů než tradiční papírové recepty. Podle žaloby, monopolizovala Surescripts dvě samostatné oblasti služeb e-preskripce.

Jednak měla ovlivňovat trh pro směrování elektronických receptů, který využívá technologii umožňující poskytovatelům zdravotní péče posílat elektronické recepty přímo do lékáren a jednak trh pro určování oprávněnosti receptu. To je samostatná služba, která umožňuje poskytovatelům zdravotní péče elektronicky určit způsobilost pacientů úhrady receptu prostřednictvím přístupu k informacím o pojištění a lékových benefitech, obvykle prostřednictvím společnosti spravující tyto výhody (pharmacy benefit manager).

FTC tvrdí, že se Surescripts úmyslně snažila udržet směrování e-receptů a službu způsobilost pacientů a bránit pacientům, aby používali další platformy s využitím protisoutěžní dohody o exkluzivitě, různých hrozeb a jiných vylučovacích praktik. FTC mj. tvrdí, že Surescripts si tyto služby pojišťovala prostřednictvím smluv o zachování věrnosti a exkluzivity.

Podle žaloby Surescripts tyto taktiky úspěšně využila k tomu, aby zabránila několika pokusům jiných společností o posílení konkurence na těchto trzích. Protisoutěžní taktika společnosti zmařila pokusy konkurentů získat podíl na těchto trzích, což jí umožnilo udržet si minimálně 95% podíl řadu let.

Žaloba tvrdí, že se společnosti Surescripts podařilo udržet si svůj monopol, a to navzdory prudkému nárůstu transakcí v této oblasti – z téměř 70 mil. transakcí v roce 2008 na více než 1,7 mld. v roce 2017.

Úspěchy FTC

Aktuální žaloba FTC proti Surescripts je posledním příkladem boje agentury s protisoutěžními praktikami ve zdravotnictví, které poškozují spotřebitele a zvyšují náklady na zdravotní péči. V únoru 2019 dosáhla FTC globálního vyrovnání s farmaceutickým výrobcem Teva Pharmaceuticals Industries , které společnosti zabraňuje uzavírat patentové dohody s reverzními platbami blokující přístup spotřebitelů k levnějším generickým přípravkům.

Počátkem dubna zakázala další farmaceutické společnosti Impax Laboratories, aby uzavřela patentové dohody s reverzními platbami poté, co dospěla k závěru, že Impax tuto taktiku použila k blokování přístupu spotřebitelů ke generické verzi přípravku s prodlouženým uvolňováním opiátů Opana ER.

A v rekordním sporu v loňském roce nařídil federální soud další farmaceutické společnosti AbbVie, aby zaplatila 448 mil. USD spotřebitelům, kteří přeplatili substituční terapie u mužů s nízkou hladinu testosteronu Androgel kvůli nelegální taktice, aby si udržela svůj monopol.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
30.04.2019
Čteno: 13212x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.