RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

Finské online lékárny sázejí na rychlou lokální distribuci

Foto: APATYKÁŘ®

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, Finská lékárnická komora rozšiřuje spolupráci v oblasti online výdeje receptových léčiv s přepravní službou Eezery Enterprise, která se specializuje na dodávky na krátké vzdálenosti. Ta chce své služby rozšířit dále do Evropy.

Spolupráce s komorou

Ve Finsku je nyní více než 100 lékáren, které provozují internetový prodej, ale jejich počet roste a letos se má zdvojnásobit, protože o tuto službu je mezi zákazníky velký zájem. Jsou navázány na webovou platformu eAPTEEKKI, kterou provozuje Finská lékárnická komora.

Komora vyvíjí digitální služby pro lékárny již několik let a právě s rozvojem online služeb vzrostla i potřeba dopravních služeb. Pacienti a zákazníci oceňují především jednoduchý výběr a možnost volby lékárny. Nově pak vítají možnost osobního a rychlého doručení přes službu společnosti Eezery.

S tou komora uzavřela dohodu o pokrytí nejbližšího okolí kolem lékáren tak, že se zásilka s objednanými receptovými léčivými přípravky i OTC přípravky může k pacientovi dostat již do několika málo hodin. Např. při objednávce do 15 hod. lékárny zaručuje služba dodávku dle vzdálenosti mezi 16-19 hod.

Všichni řidiči společnosti prošli speciálním tréninkem ohledně transportu léčiv. Pro zajištění kvality jsou online sledovány teplotní podmínky po celou dobu přepravy a dodávky jsou zajištěny vlastním technickým řešením Eezery.

Jak uvedla komora, o službu je velký zájem a online lékárny tak nabízejí vyšší komfort pro zákazníky. Zejména u chronických pacientů, kteří často své přípravky dobře znají a nepožadují poradenství. Lékárny se tak i díky tomu mohou více věnovat akutním potížím pacientů, kteří dorazí na poradu do lékárny.

Expanze po Evropě

Aktuálně služba Eezery funguje už v desítce lokalit a do konce roku se má rozšířit po celém Finsku jako nový koncept dopravy. Podle ředitele společnosti je o službu zájem i mimo Finsko, konkrétně v pobaltských zemích a střední Evropě.

Pilotní projekty na mezinárodním trhu firma plánuje příští rok. Ambiciózní cíl předpokládá pokrytí celé Evropy. Firma vznikla v roce 2017 jako původně dopravce oblečení a jídla. Od letoška se soustřeďuje na technologický vývoj. V Evropě se chce zaměřit výhradně na rozvoz léčivých přípravků.

Rozvoz večer, rychlost

Eezery svým pojetím rozbíjí tradiční model přepravních služeb, které nesplňují požadavky na osobní vstřícnost. To je, podle společnosti, důsledkem, proč lidé v některých případech nezvolí e-shop, anebo si online objednané zboží vyzvednou v kamenné pobočce.

Chce proto propojit lokální lékárny s mobilní aplikací a nabídnout dodávky s osobním přístupem od 20 minut do nejdéle 3 hodin nejen přes den, ale i večer (do 22 hod.). Služba funguje na podobném principu jako taxislužby Uber apod., kdy nevyužívá vlastních zaměstnanců, ale běžné lidi (řidiče), kteří si chtějí přivydělat. Právě díky jejich množství je schopna pokrýt i velmi krátké časy.

Mobilní aplikace propojí objednávku pacienta s lékárnou, která ji připraví a nejbližšího řidiče, který zásilku přepraví mezi lékárnou a pacientem. Jednoduše ten, který je nejblíže v dané oblasti zásilku převezme a doručí.

Konkurence Amazonu

Eezery službu prezentuje pro maloobchodníky, ale i lékárny jako možnost, jak efektivně konkurovat nadnárodním internetovým gigantům, jako je např. Amazon, které ničí místní obchodníky. Online objednávky jsou dnes běžným standardem, ale malé obchody nedokáží konkurovat, častým problémem je právě logistika.

A právě rychlá přeprava v řádu desítek minut je výhodou, na kterou zákazníci slyší. Otázkou však zůstává bezpečnost zásilek s léčivými přípravky, které přepravuje de facto náhodný řidič. Jakékoli manipulaci se zásilkou má však zamezit online sledování.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
15.05.2019
Čteno: 12825x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.