RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

Německý průzkum: 72 % lidí chce slevy na receptová léčiva

Foto: APATYKÁŘ®

Návrh zákona německé spolkové vlády o posílení místních lékáren stanovuje při porušení zákazu jakýchkoli bonusů velmi drastické sankce. Podle průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění EARSandEYES by však 72 % respondentů bonusy uvítalo, a to výslovně, pokud se jedná o léčivé přípravky na předpis. Spolkový soud však jakékoli bonusy nedávno zakázal.

Konkurence na trhu lékáren

Podle lékárníka a předsedy Spolkového svazu německých zásilkových lékáren (BVDVA) Dr. Christiana Buseho sice politici tvrdí, že novým zákonem vycházejí vstříct přáním pacientů, ve skutečnosti však mnoho Němců slevy požaduje.

Pacient, o jehož zdraví by mělo jít především, je tímto zákonem zcela vyřazen ze hry. Německé e-lékárny prosazují již delší dobu maximální cenovou regulaci (nikoli pevnou cenu), která by vytvořila spravedlivé konkurenční podmínky mezi evropskými a německými (nejen zásilkovými) lékárnami.

Flexibilní ceny lékáren za služby by představovaly správný tlak na kvalitu a odměňování. Současně by měly být konsolidovány stávající systémy – namísto toho, aby politika spoléhala na agilní metody – které umožňují transformaci, také z hlediska digitalizace.

Zásilkový výdej zůstává zachován

Navzdory diskusím o zákazu zásilkového výdeje a slevách zůstává zásilkový výdej s léčivými přípravky zachován. Obecně ho podporuje 68 % respondentů a asi 80 % se domnívá, že tato forma usnadňuje dodávky léčiv mimo městské oblasti.

Více než polovina spotřebitelů již své léčivé přípravky nakupuje online. K tomu by se mohlo přidat dalších 16 % dotazovaných, kteří podle průzkumu jen prostě dosud nepřišli na to, že by si mohli léčiva objednat on-line popř. v zásilkové lékárně.

Počet uživatelů se bude i nadále zvyšovat, pokud dojde ke zkrácení dodacích lhůt, bude více využíván zákaznický servis prostřednictvím hotline nebo chatů a vyzvednutí receptu se zjednoduší použitím e-receptu.

E-recept velká neznámá

I přes veřejné debaty o e-receptu každý druhý respondent uvádí, že o něm nikdy neslyšel. Každý třetí je s tímto pojmem alespoň obeznámen, ale pouze 14 % lidí žijících v Německu může vysvětlit, o co se jedná. Podle výsledků by 57 % respondentů preferovalo elektronický recept oproti papírovému.

Podle lékárníka Dr. Buseho jsou jednoduše jak občané, tak i zásilkové lékárny už dnes připraveni na větší digitalizaci a férovou konkurenci, nicméně pro politiky je dodržování starých přežitých systémů důležitější než vytváření udržitelného systému zdravotní péče.

Informace o sledování online zdraví

Průzkum „Monitor Online-Health 2019“ zadaný BVDVA provedl Institutu pro výzkum veřejného mínění EARSandEYES v dubnu 2019 mezi tisícovkou dospělých uživatelů internetu žijících v Německu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
27.06.2019
Čteno: 15188x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.