RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

Prodloužit recept je možné už v téměř dvacítce lékáren po celém Estonsku

TAGY: #estonsko  #benu  #pickup  #recepty  #lekarny
Foto: Benu

V Estonsku byl úspěšně dokončen pilotní projekt obnovení/prodloužení receptu v lékárně s cílem snížit zátěž lékařů a pohotovostí. V současnosti je tato služba rozšířena do 19 lékáren řetězce Benu po celém Estonsku. Pro pacienty znamená možnost získat léčivé přípravky mimo obvyklou pracovní dobu jejich ošetřujícího lékaře, a to i během státních svátků.

Pilot od prosince

Podle Kaidi Kelt, generální ředitelky společnosti Benu Apteek, zájem o službu obnovení receptu významně roste. Lékárny hrají v primární péči stále důležitější roli. Zákazníci zde rychle vyřeší své jednodušší zdravotní problémy, aniž by si museli domluvit schůzku s rodinným lékařem nebo navštívit pohotovost.

Řetězec proto od počátku prosince rozšířil tuto možnost obnovení receptů i mimo hlavní město Tallinn a pokrývá nyní celé Estonsko.

Jak to funguje

Recepty jsou v lékárně obnoveny prostřednictvím samoobslužného kiosku, kde pacient zadá nezbytné informace. Ty procházejí zabezpečenou digitální platformou Minudoc rodinnému lékaři, který se po kontrole digitální historie pacienta a dříve předepsaných receptů rozhodne, zda recept prodlouží.

V lékárně mohou být recepty prodlouženy po celou její otevírací dobu. To znamená, že služba je k dispozici také ve večerních hodinách, o víkendech a během svátků, kdy pacienti nemohou běžně navštívit svého rodinného lékaře.

Kromě toho lze recept obnovit denně od 9 do 21 hod. na webu Minudoc a přes mobilní aplikaci.

Pilotní projekt analyzoval nejen poptávku pacientů po této službě, ale také to, jak nový systém lékařsky funguje. Bylo nutné nastavit prodloužení receptu v kontextu vyhodnocení léčebného plánu.

To znamená, že lékaři mimo jiné potřebovali posoudit, zda jsou údaje z online historie pacientů dostatečné k obnovení receptu, s jakými problémy se potýkají při rozhodování o prodloužení receptu a co vše je zdokumentováno ve zdravotním informačním systému.

Kromě toho bylo jasně stanoveno, u kterých účinných látek je třeba, aby se pacient i nadále poradil se svým ošetřujícím lékařem a nelze na ně vystavit recept na dálku, a naopak, které recepty by bylo možné prodloužit v lékárně nebo prostřednictvím služby dálkově, což by pomohlo snížit zátěž zdravotnického systému.

Lékaři účastnící se této platformy mají také jasná pravidla a omezení jak mají tuto službu poskytovat. Poslední audit provedený Národním kontrolním úřadem totiž odhalil, že není neobvyklé, že je recept obnoven na pohotovosti, čímž došlo k prodloužení čekacích seznamů.

O Minudoc

Minudoc je inovativní telemedicínská služba, která umožňuje klientovi přijímat personalizované rady od kvalifikovaného lékaře a lékárníka na dálku. Na platformě je zastoupeno celkem 12 specialistů a více než 40 poradců – od farmaceutů a rodinných lékařů až po dermatology, psychology a fyzioterapeuty.

Minudoc působí v Estonsku od října 2018 a během této doby platforma poskytla pomoc více než tisícovce klientů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
13.02.2020
Čteno: 11533x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.