RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

PharmDr. Bc. Jan Bureš: Abychom předcházeli různým „kočkopsům“, měli by lékárníci zvážit, zda by neměli distanční služby nabízet sami

TAGY: #online  #leky  #e-lekarna  #covid-19  #koronavirus  #jan-bures
Foto: PharmDr. Bc. Jan Bureš (archiv autora)

Portál APATYKÁŘ® je jediným odborným médiem, které přináší stream cílených zpráv přímo z českých a slovenských lékáren v souvislosti s pandemií COVID-19.

Podobnou výzvou, jakou je pandemie pro kamenné lékárny, je v současnosti v jiném smyslu výzvou i pro internetové lékárny. Lidé se k online službám obracejí stále častěji, čelí tak velkému nárůstu počtu objednávek. O co byl nejvíce zájem? Je stále online výsadou jen mladých, jak se mnohdy tvrdí? Je současná pandemie startérem pro změnu myšlení lidí?

Na tyto a další otázky portálu odpověděl PharmDr. Bc. Jan Bureš, vedoucí lékárník, odborný zástupce a prokurista zásilkové lékárny Apotek s.r.o. (stoprocentně vlastněná Teta drogerie a lékárny s.r.o.).

Zahraniční internetové lékárny hlásí extrémní nárůst objednávek. Jak jste na to u vás?

„Mohu potvrdit ve špičce trojnásobný nárůst objednávek.“

O co je největší zájem?

„Rozdělil bych to do dvou skupin. Jednu tvoří běžní nakupující, kteří objednali standardně to, co běžně. Tedy mix volně prodejných léků, doplňků stravy, zdravotnických prostředků, kosmetiky a výživy pro děti. Někteří z nich možná nakoupili a o něco více do zásoby, ale to by nebylo tak významné, snad jen v případě dětské výživy.

Druhou skupinu tvořili ti vyděšení. Ty zajímaly dezinfekce, rukavice a další ochranné pomůcky v první vlně. Podle mediálních výstupů v dalších vlnách se zvýšil zájem o antipyretika s obsahem paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové.

Zcela určitě přípravky s obsahem vitamínu C, vitamínů D, betaglukanů, nukleotidů, echinaceou, omegy 3 a podobně.“

Museli jste nějak upravit sortiment, slevové akce či obecně marketing?

„Sortiment jsme nijak neupravovali. Nabídka se měnila podle dostupnosti jednotlivých přípravků v lékárenské distribuci. Řada položek byla vykoupena a dodnes není na skladech k dispozici.

Vyhodnotili jsme si, že v té době postrádalo smysl rozesílat newsletter. Pečlivě jsme sledovali jednotlivé kanály návštěvnosti a byli jsme nuceni některé omezit, abychom kapacitně zvládli vše zpracovat.“

Když jsem komunikoval se švédskými kolegy, pobavil mě povzdech jednoho, museli nastoupit i manažeři balit. Co v Apotek, museli nastoupit balit manažeři?

„Ano, postupovali jsme stejně. Snažili jsme se, co síly stačily a byly to desítky hodin pro každého navíc.“

Z událostí posledních dní se zdá, že tlak na uvolnění zásilkového výdeje receptových léčiv bude dosud nevídaný. Objevují se různé pokusy. Očekáváte, že pandemie online pomůže prosadit?

„Můj názor je takový, že to bude další argument pro zastánce. A kdy jindy než nyní začít seriózně mluvit o tom, jak by to případně mohlo vypadat?

To ale musíme definovat my, lékárníci. Podívat se do zemí, kde Rx on-line funguje a snažit se vydefinovat podmínky.

Domnívám se, že pokud nebudeme v této záležitosti pozitivně kriticky nastaveni, tak se může stát, že se nějakým nespecifikovaným způsobem Rx on-line prosadí a běžná lékárna s lékárníkem může zůstat stranou anebo se může stát jen součástí marketplace nějakého velkého hráče a je zcela jedno, jak by se jmenoval.“

To, o čem se dlouze mluví, že nejde, se najednou ukazuje, že jde. Např. výuka přes skype, chaty obecně, online komunikace v řadě oborů. Evidentně dochází ke změně myšlení. Domníváte se, že tato situace napomůže vnímání online služeb v lékárenství u běžné veřejnosti?

„V tom bych s Vámi souhlasil. On-line kanál zůstal v řadě oborů při dnešních omezeních jediná možnost, jak něco koupit.

On-line služby v lékárenství zcela jistě nechtějí vyhledávat všichni, jak může být někdy prezentováno. Pro většinu je za normálního stavu fyzická návštěva lékárny nenahraditelná. Na druhou stranu si myslím, že se v dnešních dnech řada lidí bojí jít do lékárny.

Vzrůstající trend afinity k on-line ve společnosti je patrný a je to výzva pro lékárníky. Ostatně internetové lékárny nejsou u nás nic nového, jsou provozovány řádově 15 let.“

Foto: PharmDr. Bc. Jan Bureš (archiv autora)

Častým argumentem proti online je, že jej nezvládá starší generace. Máte zmapované, jaké věkové skupiny, případně pohlaví, ve vaší e-lékárně nejvíce nakupují? Jestli ten předpoklad platí.

„Přímý průzkum jsme si nedělali a pokud budeme vycházet z našich dat u Google, tak 45 % jsou lidé do 35 let. Pokud se podíváme z druhé strany, tak skupina 65+ tvoří 10 %, 55-65 let také 10 %.

U klientů nad 55 let mi ten podíl potvrzuje názor, že ač tyto služby nejsou vhodné pro všechny, tak ale podíl seniorů mezi nakupujícími není marginální. Určitá část seniorů on-line lékárny využívá a to pravidelně.

V následujících letech se to rozdělení ale bude logicky měnit. Skupina ‚středního věku‘ zestárne a pravděpodobně si uchová své zvyklosti.“

Lékárníci v některých zemích v reakci na de facto jedinou možnost nákupu online spouštějí různé online platformy s výdejem přes kamennou lékárnu, donáškovou službu apod. Mají, podle Vás, reálnou šanci podobné alternativy oproti tvrdému online?

„Domnívám se, že v krizovém stavu se dá různě improvizovat. Otázkou je, kolik z těchto různých řešení přináší nějakou trvalou hodnotu a má šanci se udržet v čase poté.

Základem poskytování služby by měla být její jednoduchost a předvídatelnost. Čím více subjektů zapojíte to procesu, tím méně je to pro pacienta. Důležitá je důvěra.

Při omezení pohybu osob ale logicky vzniká poptávka po distančních službách. Abychom předcházeli různým ‚kočkopsům‘, tak bychom jako lékárníci měli zvážit, zda bychom se neměli snažit tyto služby nabízet sami.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
14.04.2020
Čteno: 18944x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.