RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

Jan Vetyška: Cena je důležitým faktorem, ale ne jediným rozhodujícím, proč lidé nakupují on-line

TAGY: #e-commerce  #leky  #lekarny  #online-lekarny
Foto: Jan Vetyška (archiv APEC)

Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) podpořil koronavirus razantní růst e-commerce v celé Evropě. Rovněž řada provozovatelů lékáren v zahraničí mění kvůli pandemii a zavedeným opatřením nejen přístup k pacientům přímo v lékárnách samotných, ale stále častěji využívají ke komunikaci i online možnosti.

Typickým lídrem jsou severské země, kde zdejší hlavní řetězce intenzivně nabírají lékárníky a farmaceutické techniky pro své online divize. Je zřejmé, že zavedená opatření naučila uživatele více používat online služeb.

Jak je tomu obecně v ČR v online segmentu? Je objednávání služeb a produktů stále doménou spíše mladé generace? Je cena hlavní motivací pro nákup online? Na tyto a další otázky odpověděl portálu APATYKÁŘ® Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci, jejímiž členy je i několik online lékáren.

Změní COVID-19 myšlení lidí co se týče online?

„Ano, zásadně, a to nejen směrem k e-commerce. Díky současné situaci jsme všichni zjistili, jaké možnosti nám internet nabízí.

Ať už jde o objednávání všeho zboží včetně potravin či hotových jídel, drogerie a dalších produktů, které jsme dosud přes e-shopy nakupovali méně nebo pokud jde o komunikaci, jednání, vzdělávání či práci jako takovou.“

Já si myslím, že větší než zdravotní, bude mít COVID-19 dopad myšlenkový, řekněme filozofický. V mnoha oborech co nešlo, např. on-line, běží ze dne na den. Jaký je Váš názor?

„Moje odpověď je již v podstatě u první otázky. Ke změnám dochází, věříme, že dojde k větší a rychlejší digitalizaci státní správy nebo školství. To jsou příležitosti, kterých teď můžeme využít.“

V lékárenství se traduje, že online je především pro mladé…

„Myslím, že je nutné si uvědomit, že internet tu není rok nebo dva a pracují s ním už prakticky všichni. Lidé, kteří dnes vstupují do důchodového věku, již posledních 20 let používali počítače například v zaměstnání, chytré mobilní telefony s internetem jsou velice rozšířené atd.

Když se zamyslíme, tak nám dojde, že existuje již minimum pracovních profesí, kde by nebyly k práci potřeba informační technologie.

Navíc hranice toho, kdo je ‚mladý‘ nebo ‚starý‘ se hodně posunula, ano pro dnešní osmdesátníky může být internet něčím mimo jejich rovinu chápání, ale i to není pravidlem.

V naší praxi se s nakupováním v e-shopech setkáváme ve všech kategoriích. Změna je spíše v tom, že nastupující generace více využívají mobilních telefonů, kdežto starší stále upřednostňují počítače.“

Zaznamenává APEK v souvislosti s COVID-19 u svých členů výraznější nárůst objednávek, dá se to nějak kvantifikovat?

„Nárůst či pokles závisí na kategorii prodávaného zboží. U on-line lékáren se prodej zvýšil významně. Lidé se více zajímají o možnosti, jak si volně dostupné zboží pořídit snadnější cestou.

V nejúspěšnějších kategoriích v e-shopech můžeme mluvit o vyšších desítkách až stovkách procent nárůstů. Naopak jsou internetové obchody, a není jich málo, které zaznamenávají pokles.“

Co je z pohledu zákazníků to hlavní, proč využijí online službu?

„Kombinace několika faktorů. V první řadě pohodlí a v současné době bezpečí – při nákupu z domova se vyhnete čekání i riziku nákazy. Objednávku dostanete pohodlně domů.

České e-shopy nabízí nyní již opravdu rychlé doručení, zboží můžete mít v některých lokalitách doma i v ten samý den.“

Cena už v online sektoru nehraje roli?

„Cena hraje roli při každém nákupu. Spotřebitelé sledují ceny zboží, slevy nebo cenu doručení po celém světě.

Ale dnes už víme, jakou hodnotu má také náš čas a určité pohodlí. Proto jsou často úspěšnější dražší e-shopy s kvalitním servisem (od přehlednosti nabídky až po samotné dodání balíčku).

Cena je tedy důležitým faktorem, ale ne jediným rozhodujícím. Z výzkumů mezi spotřebiteli vyplývá, že nejlevnější ceny zboží jsou až na šestém místě v pořadí atributů pro výběr e-shopu k nákupu.“

Vzhledem ke službám dopravců stále vládne doručení na pobočku. Má, podle Vás, smysl zásadněji rozvíjet online služby v lékárenství, když je lékárna téměř na každém rohu?

„Dlouhodobě nejpopulárnější je doručení zboží domů. Obliba výdejen významně vzrostla v uplynulých třech letech a nabízí spotřebitelům další svobodnou volbu ve způsobu převzetí objednávky.

Internetový prodej ale zákazníkům v první řadě přináší volbu a možnost se rozhodnout, co jim vyhovuje a jaký způsob dodání si vyberou.

Nakonec často i v klasické lékárně si musíte zboží objednat a vyzvednout až následující den, jistě se s tím setkal už každý nakupující. Určitě by každý v takovém případě uvítal, pokud by si mohl zboží objednat předem.“

Podobně jako u jiných segmentů, panuje i v lékárenství obava o to, že díky online obchodníkům zkrachuje řada malých lékáren. Řekněme si na rovinu, když zkrachuje lékárna, jde o službu, kterou lidé přece jen využívají pro své zdraví. To stojí za ochranu trhu, ne?

„On-line prodej je součástí trhu. Jak ukazuje vývoj posledních let, obchody propojují stále více oba kanály prodeje – on-line i off-line. Domnívám se, že tomuto trendu se lze jen těžko dlouhodobě vyhnout.

Naopak internetový prodej značně zjednoduší dodání léků i všech dalších produktů do míst, kde v současnosti lékárny nejsou. Obavy o ohrožení zdraví obyvatel proto nejsou podle mého názoru na místě.

Navíc myslím, že by lékárny například na malých městech mohly využít této příležitosti a zákazníkům nabídnout přidané služby. Podobnou situaci jsme sledovali třeba v případě lokálních elektroprodejen, kde se s tím spousta obchodů popasovala na výbornou, přidala možnost servisů, doplňkového prodeje apod.

Nejlepší je, že na jakékoliv inovaci tímto směrem vždy vydělá zákazník / pacient a to mi přijde rozhodující.“

Jak se změnil pohled obchodníků na e-commerce řekněme v posledních 2-3 letech?

„Jak jsem již zmínil, všeobecně dochází k velkému prolínání kamenného a on-line prodeje.

Současná situace navíc ukazuje, jak je internetový prodej přínosný, kolik nabízí nových možností. Hlavním trendem posledních let tak je vstup tradičních obchodů na internet a naopak nabízení kamenných prodejen či výdejen internetovými obchodníky.“

A jak se změnila podpora online podnikání v posledních 2-3 letech? Myslím technicky.

„Technické vybavení a možnosti se v on-line prostředí vyvíjí dynamicky, samozřejmě se jedná o prostor, který rychle reaguje a neustále přináší nové příležitosti. Na trhu je řada kvalitních poskytovatelů e-shopových řešení, tradiční i nové platební metody a také logistika postupuje stále kupředu.

Internet nabízí prostor pro podnikatele, jak se posunout dál. A to samozřejmě platí i pro provozovatele lékáren.

Navíc se v našem prostředí velice flexibilně reaguje na poptávku zákazníků a internetové firmy se snaží zákazníkům přizpůsobit v nabídce co nejlepších služeb. Ostatně i poptávka po online doručování léků vznikla od zákazníků.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
13.05.2020
Čteno: 20114x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.