RUBRIKY

ELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ, ELEKTRONICKÝ RECEPT

Umíte si mýt správně ruce? Tak teď vám to řeknou i hodinky

TAGY: #apple  #watch  #health
Foto: Novartis

Na vývojářské konferenci WWDC představila tento týden společnost Apple několik novinek. Již nějakou dobu se angažuje na poli chytrých technologií také v oblasti zdraví. Co přinesl v této oblasti nový watchOS 7?

Nové metriky

Mezi nové metriky, které jsou k dispozici v aplikaci Zdraví, patří srdeční kondice, rychlost chůze, rychlost vycházení a scházení schodů, vzdálenost šestiminutové chůze, doba dvojí podpory, délka kroku a asymetrie.

Tyto metriky jsou důležité pro klinické sledování schopnosti pacientů pohybovat se bezpečně a snadno s tím, jak stárnou. Tyto metriky jsou obvykle měřeny pouze v laboratorním prostředí a nyní mohou být využity vývojáři.

Uživatelé také mohou vidět, jak dlouho byli každý týden vystaveni vysokým úrovním decibelů v aplikaci Zdraví na iPhone a mohou ovládat maximální úroveň hlasitosti sluchátek. Apple Watch upozorní uživatele, pokud úroveň zvuku přesáhne bezpečnou úroveň.

Cvičení a mytí rukou

Nový watchOS 7 přepracovává také aplikace pro cvičení a jeho kontrolu novými zabudovanými algoritmy pro hlavní trénink, dance, funkční silový trénink a cooldown.

S ohledem na pandemii COVID-19 Apple reagovala přidáním funkce správného mytí rukou. Apple Watch používají pohybové senzory, mikrofon a strojové učení k automatickému detekování pohybů a zvuků při mytí rukou.

Poté spustí 20 sekundový odpočítávací čas a pokud uživatel dokončí mytí předčasně, bude vyzván, aby pokračoval v mytí.

Hodinky také mohou svému uživateli připomenout, aby si po návratu domů umyl ruce.

Kontrola spánku

S watchOS 7 přináší Apple sledování spánku pomocí nástrojů, které uživatelům pomáhají získat požadovanou délku spánku, kdy mají jít spát a jak si vytvořit „spánkovou“ rutinu, aby splnili své cíle v oblasti spánku.

Díky detekci mikro-pohybů z akcelerometru hodinek, které signalizují dýchání během spánku, Apple Watch zachytí, kdy uživatel spí a jak dlouho spí každou noc. Ráno se uživateli zobrazí vizualizace předchozího spánku, včetně období probuzení a spánku.

Uvidí také graf ukazující jejich týdenní vývoj spánku.

Je otázkou, zda pro řadu lidí výrazná orientace na „trendy“, které určují „chytré“ hodinky nebude spíše riziková. Nicméně společnost Apple už ukázala, že její aplikace lze využít i pro klinická hodnocení.

Je fakt, že mytí rukou je pro běžného uživatele asi normální činnost. Na straně druhé, pokud to podpoříme „trendovou aplikací“, jistě to pro některé uživatele bude přínosná „novinka“.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
27.06.2020
Čteno: 18876x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.