RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

Finské MZ chce prodloužit podmíněnou úhradu u vysoce inovativních léčiv

09.08.2019, 14:53

Finské Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí navrhuje novelizaci zákona o zdravotním pojištění, aby bylo možné prodloužit udělování podmíněné úhrady vysoce inovativních léčiv (extrémně drahých) do konce roku 2025. Podle dosavadních zkušeností se dostupnost nových léčiv pro potřebné pacienty od roku 2017 s podmíněnou úhradou zlepšila. Procedura má, podle stávajícího zákonného ustanovení, letos skončit. Ale vzhledem k nedostatečným zkušenostem s touto formou úhrady je plánováno pokračovat v ní až do konce roku 2025. Model je založen na sdílení rizik s výrobci a do konce července 2019 přijal ministerský Cenový výbor 33 rozhodnutí o podmíněné úhradě, která se týkala 25 přípravků. Na základě poradního výboru nyní ministerstvo zvažuje zrušení časového omezení.

Současně by novelizace měla stanovit podmíněně hrazený léčivý přípravek jako komparátor při porovnání cen a posouzení přiměřenosti velkoobchodní ceny. Vzhledem k tomu, že dohody o sdílení rizik s výrobci jsou tajné, nemůže Cenový výbor při hodnocení odpovídajících léčiv konkurenčních společností použít jako referenční cenu podmíněně hrazeného přípravku.

Zdroj: APATYKÁŘ®
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.