RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

Čínský tlak na kvalitu vede paradoxně k výpadkům léčiv

09.08.2019, 16:27

Čína uzavřela tisíce továren, které jsou nebezpečné pro životní prostředí a zaměstnance. To zlepšilo životní prostředí a lidské zdraví, ale omezilo přístup k léčivým přípravkům. Čína v posledních letech výrazně zpřísnila normy životního prostředí a bezpečnosti práce v průmyslu a důsledky se nyní v Evropě projevují jako narušení přístupu k léčivým přípravkům. Odhaduje se, že Čína vyrábí asi 40 % všech farmaceuticky účinných látek. Také Indie je do značné míry závislá na látkách dovážených z Číny. Během vlády presidenta Si Ťin-pchinga se regulace výrazně zpřísnila, přičemž impulsem byla exploze chemické továrny v srpnu 2015 v Tianjin Port City. Série výbuchů tehdy zabila přes 170 lidí, zranila téměř 800 a způsobila rozsáhlé škody na životním prostředí.

V roce 2017 bylo v Číně uzavřeno 1500 továren, z nichž čtvrtina byla farmaceutických. Ceny účinných látek z Číny vzrostly o desítky nebo dokonce stovky procent. Současně došlo ke snížení cen finálních produktů, zejména ve Spojených státech amerických, které jsou pod silným tlakem na omezení nákladů na zdravotní péči. I bez úsporného tlaku měli asijští výrobci mnoho problémů s kvalitou. Americké FDA a EMA vydaly čínským a indickým výrobcům rozsáhlé zákazy kvůli kontaminaci (naposledy kauza valsartan). Dá se tedy očekávat, že rostoucí narušení dodávek účinných látek posílí tlak na přesun výroby z Asie zpět do Evropy.

Zdroj: The Times of India
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.