RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

Akcionáři podali žalobu na Teva Pharmaceutical Industries za poškození ceny akcií

20.08.2019, 17:32

Akcionáři podali hromadnou žalobu proti společnosti Teva Pharmaceutical Industries, jejímž cílem je získat náhradu škody za údajné porušení amerických zákonů o cenných papírech. Podle ní manažeři společnosti uvedli nepravdivá anebo zavádějící prohlášení o tom, že (1) na rozdíl od svých veřejných odmítnutí se Teva ve skutečnosti zapojila do rozsáhlého systému určování cen v celém odvětví a dalších tajných jednání od roku 2012; (2) Teva nebyla jen účastníkem, ale přímým centrem protisoutěžního schématu; a (3) několik zaměstnanců Teva se do systému zapojilo tak intenzivně, že byli nakonec jmenováni osobně jako obžalovaní v rozsáhlé občanskoprávní žalobě podané generálními prokurátory prakticky ve všech amerických státech.

Dne 9. prosince 2018 bylo zveřejněno, že vyšetřování generálního prokurátora státu Connecticut se rozšířilo na 300 přípravků a na více než 16 společností, což bylo mediálně podáno jako „největší kartel v historii Spojených států“. Po této zprávě klesla cena akcií Teva o 0,97 USD na akcii (5 %). Poté, 10. května 2019, aliance 44 států podala protimonopolní žalobu, která odhalila dříve nezveřejněná fakta o účasti Teva na spiknutí o stanovení cen generických léčivých přípravků. Žaloba přitom popisuje roli společnosti jako „stálého účastníka“ spiknutí, které má za cíl zvýšení cen u více než 110 přípravků a spiknutí s dalšími farmaceutickými společnostmi na více než 85 různých generických přípravcích. Po této zprávě klesla cena akcií o 2,13 USD (zhruba o 15 %).

Zdroj: APATYKÁŘ®
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.