RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

AIFP věří v přijetí senátní verze novely zákona o léčivech

06.09.2019, 17:13

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) věří, že Poslanecká sněmovna při hlasování o novele zákona o léčivech, které by mohlo proběhnout už příští týden, přijme senátní verzi. V ní senátoři odmítli na poslední chvíli vklíněný pozměňovací návrh poslance Bc. Daniela Pawlase (KSČM), který zaváděl povinnost výrobců zásobovat distributory dle jejich požadavku na základě nahlášení průměrné 14denní poptávky v jimi zásobovaných lékárnách. Návrh nepředpokládal sankce za případné vyvezení léčiv do zahraničí a chyběla i jasná pravidla sledování a hodnocení. Podle výkonného ředitele AIFP Mgr. Jakuba Dvořáčka, MHA by tak mohlo docházet k situacím, kdy by pacienti obešli několik lékáren s týmž receptem a vytvořili tak nadhodnocenou poptávku. Podle AIFP je lepším rešením tzv. emergentní systém připravovaný Ministerstvem zdravotnictví.

Druhá senátní úprava zpřesňuje kompetence při nahlížení do lékového záznamu pacienta. Poslanecká sněmovna původně schválila variantu opt-out, která přístup do záznamu umožňuje lékařům i lékárníkům, pokud pacient nevysloví s nahlížením nesouhlas. Zatímco pro lékaře verze Senátu zachovává opt-out, pro lékárníky navrhuje režim opt-in. Podle některých právních názorů znamená senátní verze pro lékárníky významně menší zátěž. Jak uvádí Mgr. Dvořáček, ze zkušeností s lékovou poradnou AIFP je zřejmé, že posouzení každého záznamu pacienta farmaceutickým odborníkům trvá 5–10 minut. U komplikovanějších případů (více užívaných léčiv) se hodnocení může protáhnout až na půl hodiny, případně vyžaduje také konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Zdroj: AIFP
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.