RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

Soukromí lékaři stojí za ministrem a ostře odmítli snahy odborů „zestátnit“ zdravotnictví

11.09.2019, 16:52

Koaliace soukromých lékařů a Sdružení praktických gynekologů odmítly snahu zdravotnických odborů reprezentovaných uskupením Krizový štáb – 9 proti kolapsu zdravotnictví politickým nátlakem zvrátit výsledky dohodovacího řízení segmentů zdravotní péče se zdravotními pojišťovnami. Podle lékařů ČR nemá státní zdravotnictví a není rolí ministerstva ani vlády, aby určovaly výši platů a mezd v jednotlivých segmentech zdravotnictví. Opakované politické zásahy, o které odbory a různé vlivové skupiny opět usilují, jsou jednou ze základních příčin současného neuspokojivého stavu, ve kterém se české zdravotnictví nachází. Plošné navýšení platů v lůžkových zařízeních způsobí pouze další pokřivení podmínek a prohloubí nerovnováhu zdravotního systému, ale nevyřeší jeho současné personální potíže. Ty se nahromadily za mnoho let díky nesystémovým krokům minulých vedení resortu, chybám ředitelů nemocnic, a především díky neochotě politiků přiznat si blížící se problémy a začít je včas řešit. Jejich skutečným řešením je pouze systémová změna v podobě optimalizace sítě zdravotnických zařízení, restrukturalizace lůžkového fondu a racionalizace procesů poskytování zdravotní péče.

„Po mnoha letech je v křesle ministra zdravotnictví člověk, který usiluje o systémové změny Po mnoha letech je v křesle ministra zdravotnictví člověk, který usiluje o systémové změny a transparentnost našeho zdravotního systému. Je to cesta správným směrem. To, že je z personálních problémů vzniklých v minulosti viněn krizovým štábem současný ministr je nespravedlivé. Ale to, že tak činí i Vaši koaliční partneři z ČSSD, jejichž minulí ministři zdravotnictví mají na současném stavu zdravotnictví lví podíl, považujeme za vrchol cynismu a pokrytectví. A to, že za řešení problému vydávají plošné nalití dalších finančních prostředků a rezignaci na jakékoliv systémové změny, je jen opakováním starých chyb, které nás do současné situace přivedly,“ píši organizace v dopise premiérovi.

Krizový štáb upozorňuje v posledních dnech velmi intenzivně na problémy, do kterých se české zdravotnictví dostalo kvůli dlouhodobému podfinancování. Do systému směřuje necelých 7 % HPD, zatímco průměr EU dosahuje téměř 10 %. Podle štábu pojišťovny, ministr zdravotnictví ani premiér situaci řešit nechtějí. Stát dluží nemocnicím stovky milionů korun za poskytnutou péči. Nemocnice se kvůli tomu dostávají do ekonomických a personálních problémů, řada jich bojuje o přežití. Podle štábu za současné situace nebudou schopny pacientům zaručit péči, na níž mají ze zákona nárok. Hrozí kolaps celého systému.

Zdroj: Koalice soukromých lékařů, KŠ9PKZ
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.