RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

Německá AOK rozporuje, že by za výpadky mohly rabatové smlouvy

07.11.2019, 18:54

Hospodářský institut německé zdravotní pojišťovny AOK dnes vydal analýzu, z níž vyplývá, že rabatové smlouvy naopak zabraňují výpadkům léčiv a tím i přerušení léčby pacientů. Podle analýzy bylo v září 2019 dostupných 99,3 % hrazených léčiv. Z dobrovolného hlášení farmafirem vyplývá, že dočasně nedostupných bylo 461 přípravků. Z 9 tis. léčivých přípravků, u kterých existuje dohoda o slevě s AOK, byl podíl dodávaných přípravků dokonce 99,7 %. Podle pojišťovny je tak vysoká bezpečnost dodávek v Německu potvrzena. Pojišťovna však procento vztahuje ke všem v Německu registrovaným přípravkům, z nichž mnohé se neobchodují. Současně argumentuje povinností výrobců dostatečně se předzásobit, což však sami výrobci popírají s tím, že to v dané lhůtě není realizovatelné. AOK současně prosazuje exkluzivní smlouvy s jedním výrobcem, protože to, podle ní, zajistí firmě odběry a může tak lépe plánovat výrobu. V roce 2018 ušetřily pojišťovny díky rabatovým smlouvám 4,5 mld. EUR.

Zdroj: APATYKÁŘ®
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.