RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

Česká europoslankyně Konečná si u EK stěžuje na německou preferenci paralelně dovážených léčiv

TAGY: #katerina-konecna  #paralelni-import  #kvoty  #lekarny  #rabatove-smlouvy
13.01.2020, 17:00

Česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) položila Evropské komisi otázku k písemnému zodpovězení ohledně paralelního obchodu s léčivy. Jak ve své interpelaci uvádí, v Německu zdravotní pojišťovny motivují lékárny k zaměňování předepsaných originálních léčivých přípravků za stejné léčivé přípravky, které jsou dováženy ze zemí s nižší cenovou hladinou. V důsledku německých pobídek jsou tyto nenahraditelné léčivé přípravky předmětem reexportu, a nedostanou se tak k pacientům z dané vývozní země.

Svaz státních zdravotních pojišťoven uzavírá ze zákona rámcovou smlouvu se svazem německých lékáren. Lékárny jsou podle ní povinny šetřit část nákladů na nenahraditelná léčiva tím, že při výdeji upřednostňují levnější léčivé přípravky z paralelního importu. Systém je založen na negativní finanční motivaci lékáren (tzv. malusu). Pokud lékárna naopak požadovanou úsporu přesáhne, je jí připsána k dobru jako bonus.

Proto se lékárny snaží vydávat levnější léčivé přípravky z paralelního importu v co největší míře. V červenci 2019 vstoupila v účinnost nová smlouva, která zvýšila požadovanou úsporu z dřívějších 0,5 % na 2 % z ceny předepsaných léčivých přípravků. Díky tomu se zdvojnásobil objem paralelního importu. Touto vnitrostátní úpravou Německo začalo cíleně vysávat zdravotní systémy zemí, které mají díky nižší životní úrovni levnější léčivé přípravky, a způsobuje u nich nedostatek léčiv.

Konečná se proto EK ptá, zda (1) je tato vnitrostátní úprava v souladu s pravidly vnitřního trhu EU a (2) plánuje EK tuto situaci nějak legislativně řešit nebo hodlá členským státům vložit do rukou právní nástroje, aby se proti této praxi mohly bránit.

Zdroj: APATYKÁŘ®
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.