RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

Finská lékárna se přeměnila na vinárnu, historický duch ale zůstane zachován

TAGY: #finsko  #lekarna  #vinarna  #historie
04.07.2020, 09:29

Bývalá lékárna U labutě v Helsinkách se přeměnila na vinárnu. Jedna z posledních finských kulturně a historicky cenných lékáren byla založena v roce 1912 a v roce 2018 ukončila z ekonomických důvodů svou činnost. Lékárna patřila v sedmdesátých letech minulého století k největším ve Finsku, nicméně po roce 2000 začal odklon zákazníků i pacientů do nedalekého obchodního centra. Provozovatel tak měl stále větší problémy s ufinancováním historického provozu, což vyústilo v roce 2018 v zavření lékárny. Lékárník, který lékárnu provozoval, chtěl, aby lékový regulátor povolil sloučení této lékárny s jeho novou v lépe situovaném místě. Nicméně regulátor to zamítl.

Dohodl se proto s majiteli řetězce restaurací, kteří hledali nové vhodné prostory. Podmínkou bylo zachování původního secesního nábytku, stojatek a dalšího lékárenského vybavení. To nebyl problém, protože i další restaurace, kterou syn a smatkou provozují, je v prostorách bývalé lékárny. Obnova původní lékárny na vinárnu trvala více než rok, mnoho připomínek měli zejména památkáři. Dílo se však nakonec podařilo a lékárník má radost, že alespoň takto zůstala historie uchována. Vinárna měla být otevřena již v polovině března, nicméně koronavirová krize otevření odložila až na tento týden. Noví majitelé chtějí zachovat historii a plánují zde mj. pořádat besedy o lékárenství a farmaceutickém průmyslu.

Zdroj: APATYKÁŘ®
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.