RUBRIKY

KRÁTKÉ ZPRÁVY

Švýcarský regulátor varuje: Extrakt z Echinacea purpurea na koronavirus nefunguje

TAGY: #swissmedic  #echinaforce  #covid-19
16.09.2020, 22:49

Švýcarská regulační autorita SwissMedic komentovala zprávy médií o laboratorní studii publikované 9. září 2020 v časopise „Virology Journal“, podle nichž může rostlinný extrakt z Echinacea purpurea (přípravek Echinaforce), kromě jiného, také potlačit koronaviry ve zkumavce. Tyto zprávy vedly k velké poptávce po přípravcích s těmito extrakty. Odpovídající účinek u lidí však nebyl prokázán. SwissMedic uvádí, že publikované výsledky studie jsou někdy nesprávně interpretovány. Zkoušky v laboratoři byly prováděny s buněčnými kulturami (in vitro) a dosud neexistují žádné studie, které by také prokázaly účinek proti novému koronaviru u lidí (tj. In vivo). Podmínky převládající v buněčných kulturách nelze srovnávat s podmínkami v organismu.

Vzhledem k nedostatečnému výzkumu přesných účinků extraktů z echinacey na člověka není použití přípravků s obsahem extraktu z Echinacea purpurea proti koronavirům z důvodu bezpečnosti pacientů povoleno. Jakoukoli reklamu je tedy třeba klasifikovat jako klamání spotřebitelů.

Zdroj: SwissMedic
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.