RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE ČR A VE SVĚTĚ

Pacienti žalují Gilead Sciences za vědomé poškození zdraví po tenofovir disoproxil fumarátu

FOTO: APATYKÁŘ®

Pacienti s HIV podali v americkém státě California dvě žaloby proti společnosti Gilead Sciences za to, že jim její léčivé přípravky způsobily těžkou zdravotní újmu a společnost o rizicích věděla a záměrně zpozdila vstup na trh bezpečnější alternativy.

Záměrné stažení z trhu

Oba pacienti ve svých žalobách tvrdí, že utrpěli poškození ledvin a kostí v důsledku užívání léčiva tenofovir disoproxil fumarát navzdory skutečnosti, že společnost věděla již v roce 2001, že je vysoce toxická v předepsaných dávkách a s trvalým rizikem a může fatálně poškodit ledviny a kosti.

Podle žalob měla společnost k dispozici bezpečnější náhradu tenofovir alafenamid, který byl ale úmyslně potlačen z trhu.

Společná žaloba proti společnosti Gilead podaná dvěma pacienty žijící s HIV, kteří utrpěli poškození kostí a ledvin po užívání tenofovir disoproxil fumarátu, byla podána jménem všech osob žijících se ve státě California, kterým byly předepsány a užívali přípravky Viread, Truvada nebo Atripla od 26. října 2001 do současnosti, a které byly osobně nebo jejichž lékař byl vystaven zkreslením skutečností ze strany Gilead.

Maximalizace zisků namísto zdraví

Obě sady žalob proti společnosti Gilead Sciences usilují o to, aby byl výrobce odpovědný za jednání týkající se jeho selhání při korekci známé vady lékové formy tenofovir disoproxil fumarátu, přičemž věděl o bezpečnější alternativě tenofovir alafenamid, neinformování pacientů o škodlivých vedlejších účincích látky a za aktivní zkreslení účinnosti a rizik látky.

Obě žaloby tvrdí, že horlivá snaha společnosti o udržení a maximalizaci svých zisků byla na úkor zdraví a blahobytu pacientů, kterým byl předepisován a užívali tenofovir disoproxil fumarát. Podle žalob společnost věděla již od roku 2001 ze svých vlastních studií a dalších výzkumů, že jde o látku velmi toxickou v předepsaných dávkách a s trvalým rizikem a možným smrtelným poškozením ledvin a kostí.

Žaloby také tvrdí, že Gilead úmyslně a intenzivně potlačil z trhu svou alternativní a novější formu tenofovir alafenamid, aby prodloužil prodej existující formy díky platnému patentu, který zahrnoval tenofovir disoproxil fumarát.

Varování FDA

Žaloby současně upozorňují, že FDA dvakrát vydala varovné dopisy společnosti Gilead ohledně jejích marketingových praktik a uvedla, že obchodní zástupci porušili zákon, protože lékařům a pacientům poskytli falešné a zavádějící informace o vedlejších účincích tenofovir disoproxil fumarátu.

Podle varovného dopisu FDA z roku 2002 obchodní zástupci společnosti Gilead mylně uvedli, že tenofovir disoproxil fumarát nemá žádné toxické účinky, je neškodný a byla mimořádně bezpečný.

Varovný dopis FDA z roku 2003 pak zahrnoval neobvyklý krok vyžadující, aby společnost rekvalifikovala své obchodní zástupce tak, aby poskytovali přesné informace o významných vedlejších účincích spojených s tenofovir disoproxil fumarátem a aby postupovali v souladu s federálním zákonem o potravinách, léčivech a kosmetice.

V rámci druhé žaloby se tvrdí, že společnost zjistila, že tenofovir alafenamid má vyšší absorpci a z velké míry u něj není toxicita ledvin a kostí jako u tenofovir disoproxil fumarátu. Přesto odložila jeho vývoj a výsledky ze studií, které prováděla již od roku 2001, zveřejnila až po vypršení patentu na tenofovir disoproxil fumarát v roce 2014.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
16.05.2018
Čteno: 11187x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.