RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE ČR A VE SVĚTĚ

Farmafirmám svitla naděje, případ předraženého antiepileptika se vrací zpět antimonopolní agentuře

FOTO: Pfizer

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu (CMA) zvažuje odvolání po aktuálnímu rozsudku Odvolacího tribunálu pro hospodářskou soutěž v případě přemrštěných cen proti společnostem Pfizer a Flynn Pharma. Ten rozhodl, že sice zneužití trhu možné je, ale agentura je musí znovu prošetřit.

O 2600 % vyšší cena

V prosinci 2016 dospěla CMA k rozhodnutí, že společnosti Pfizer a Flynn Pharma porušily právo hospodářské soutěže tím, že účtovaly neoprávněně vysoké ceny za antiepileptikum Epanutin (fenytoin).

Agentura uložila rekordní pokutu 84,2 mil. GBP firmě Pfizer a 5,2 mil. GBP distributorovi Flynn Pharma poté, co zjistila, že obě porušily právo hospodářské soutěže účtování extrémně předražených cen za antiepileptikum na úkor NHS. Současně nařídila firmám snížit cenu.

Pokuty přišly po cenovém navýšení až o 2600 % prakticky přes noc poté, co byl přípravek úmyslně debrandován (převeden na autorizované generikum) v září 2012. Např. cena se zvýšila za 100mg balení z 2,83 GBP na 67,50 GBP. Výdaje NHS na fenytoin se tak zvýšily z cca 2 mil. USD ročně v roce 2012 na cca 50 mil. GBP v roce 2013.

Souhlasím, ale vracím

Odvolací tribunál pro hospodářskou soutěž ve svém aktuálním rozsudku zdůraznil významnost této kauzy pro veřejný zájem, že v rozhodnutí je toho hodně, s čím souhlasí a potvrdil zjištění CMA o definici trhu a dominantním postavení.

Tribunál se však předběžně rozhodl vrátit věc zpátky antimonopolní agentuře k dalšímu projednání poté, co rozhodl proti jejímu zjištění o zneužití dominantního postavení na trhu. Z rozsudku vyplývá, že zjištění o zneužití je nadále možné vzhledem k velikosti zvýšení cen, ke kterému došlo.

Agentura je však zklamána, že Tribunál nevydal své vlastní rozhodnutí, zda se společnosti Pfizer a/nebo Flynn Pharma dopustily zneužití dominantního postavení na trhu, což spadalo do jeho pravomoci.

Provedla hloubkové šetření, během něhož pečlivě zvážila platné právo a důkazy z nejrůznějších zdrojů. Použitý test legality se nedávno uplatnil v podobných případech zahrnující nespravedlivě vysoké ceny léčivých přípravků v jiných zemích, které uplatňují stejný právní předpis EU.

Nepříjemné důsledky

CMA má nadále vážné obavy z velkých nárůstů cen, ke kterým došlo u několika dalších generických léčiv, která stála NHS desítky milionů liber. Aktuálně probíhá několik aktivních šetření, u kterých tímto rozhodnutím může dojít k značnému zpoždění, což může znamenat.

To může znamenat, že NHS zbytečně platí za některé léčivé přípravky více než by měla, a také vytvářet riziko, že nebude možné získat zpět další peníze vynaložené na tyto přípravky.

Ve světle důležitosti rozhodnutí Tribunálu pro NHS a možných důsledků pro podobné případy CMA aktivně zvažuje, zda se odvolá.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
12.06.2018
Čteno: 13483x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.