RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Německá vláda podpořila lékárny – stejné ceny i pro e-lékárny a nové služby

FOTO: APATYKÁŘ®

Německá vláda schválila novelu zákona, který má posílit pozici místních lékáren v systému. Lékárny mají zajistit nejen spolehlivé a kvalifikované dodávky léčiv na celostátní úrovni, ale vláda chce zavést také nové služby. Za to dostanou více peněz za noční a pohotovostní služby.

Více odborných služeb

Podle spolkového německého ministra zdravotnictví Jense Spahna jsou místní lékárny důležitým kontaktním místem pro pacienty. Poskytují důležité služby – ať už ve městě nebo na venkově – a lékárníci garantují odborné poradenství a spolehlivé zásobování léčivy.

V budoucnu by měly být obě činnosti zaručeny na celostátní úrovni. Lékárny proto mají dostat více peněz za noční a pohotovostní služby.

Těžce chronicky nemocným pacientům rovněž uleví nové opatření, kdy si budou moci v lékárně na jeden předpis vyzvednout svou medikaci až třikrát.

Vládní návrh také předpokládá rozšíření služeb lékáren a zavádí nové služby poskytované kamennými lékárnami.

Lékárníci by měli být nově schopni intenzivněji poradit a pečovat o chronicky těžce nemocné nebo polymorbidní pacienty. Bezpečnost léčby má zvýšit odborná konzultace, která zamezí chybnému užívání léčiv vedoucí k nežádoucím vedlejším účinkům nebo sekundárním onemocněním.

Starší pacienti v oblastech, kde je lékáren méně, mají být lépe zásobováni donáškovými službami poskytovanými lékárnami.

Německo se inspirovalo v jiných zemích a lékárny v budoucnu nabídnou také očkování proti chřipce. Tuto kompetenci nejprve prověří modelové projekty.

Stejná cena ve všech lékárnách

Vláda také nehodlá měnit stávající cenotvorbu a pacienti mají mít k dispozici předepsaná léčiva ve všech lékárnách za stejné ceny. Nicméně platí to pouze v případě zákonně pojištěných, nikoli u privátních pojištěnců.

V rozporu s rozsudkem Soudního dvora EU z října 2016 však vláda stanovila, že zásilkové lékárny (i ty z EU) nebudou smět u zákonně pojištěných osob poskytovat žádné bonusy a slevy na receptová léčiva. Chce tak nastavit spravedlivé podmínky pro všechny. Tato podmínka neplatí u privátně pojištěných osob.

Zákaz Rx online definitivně ze hry

Dá se však předpokládat, že toto ustanovení napadnou nejen zahraniční zásilkové lékárny, protože odporuje evropské judikatuře. V tomto smyslu se již vyjádřil i Spolkový svaz německých zásilkových lékáren, pro kterého je návrh velkým zklamáním.

Každopádně ministr nevyslyšel volání Spolkového svazu německých sdružení lékárníků ABDA po celkovém zákazu zásilkového výdeje receptových léčiv. Už dříve uvedl, že by to narazilo na evropské právo a Německo by čelilo řadě arbitráží.

Zklamané pojišťovny

Zklamáním je návrh také pro zdravotní pojišťovny, protože se jim nelíbí, že jim zužuje vyjednávací možnosti při sjednávání péče v nemocnicích. Navíc slibované služby budou muset plně uhradit pojištěnci a zaměstnavatelé formou navýšení pojistného.

Pojišťovnám se tak nelíbí, že stát určuje, co vše musejí pojišťovny poskytovat, přitom jim nedává prostor pro vyjednání služeb a jejich financování.

Podle vládní důvodové zprávy ale nejsou lékárny v Německu v rámci zákonného pojištění určeny k cenové soutěži o pojištěnce. Pro nemocné by měly být lékařsky nezbytné služby poskytovány přímo a nezávisle na příjmech a příspěvku na zdravotní pojištění. Neměly by být nejprve porovnávány jen ceny a finanční výhodnost.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
18.07.2019
Čteno: 13574x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.