RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Dánská lékárnická komora vyzvala regulátora, aby provedl analýzu výpadků léčiv

Foto: Lægemiddelstyrelsen

Také dánští pacienti mají stále častěji problém získat ve své lékárně předepsaný léčivý přípravek. Důvodem jsou, stejně jako v jiných zemích, výpadky. Existuje mnoho indicií, že problémy narůstají. Dánská lékárnická komora proto vyzvala Dánskou lékovou agenturu, aby provedla hloubkovou analýzu jejich příčin.

Nutná analýza

V uplynulém měsíci zaznamenala komora v médiích několik příběhů o pacientech, kteří se marně snažili získat svůj předepsaný léčivý přípravek v lékárně. Lékárna nebyla schopna jej objednat.

Podle komory však není znám přesný rozsah problému a důvody výpadků, proto je nutná podrobná analýza rozsahu, důsledků a příčin selhání dodávek.

Vyzvala proto lékovou agenturu, aby co nejdříve provedla hloubkovou analýzu problémů zabezpečení dodávek léčiv. Komora chce být při analýze nápomocna a očekává, že analýza bude provedena ve spolupráci se všemi zúčastněnými stranami v tomto odvětví.

Varování již počátkem roku

Komora a distributoři již na začátku roku varovali Dánskou lékovou agenturu, že došlo k nárůstu počtu opakovaně nevyřízených objednávek.

Rovněž lékařská komora vyjádřila znepokojení, což vedlo k setkání lékové agentury v květnu tohoto roku se zúčastněnými stranami. Právě po této schůzce komora nyní doporučuje rozsáhlejší analýzu v této oblasti.

Zvýšení počtu hlášení o výpadcích léčivých přípravků není otázkou jen Dánska. Velká část dalších evropských zemí je problémem nedostatku léčivých přípravků zasažena mnohem vážněji a již dlouho.

Jak ale uvádí lékárnická komora, pokud lékárník není schopen získat léčivé přípravky předepsané lékařem, může lékárna ve většině případů pomoci pacientovi tím, že provede tzv. generickou substituci. Tj. nahradí přípravek jiným se stejnou účinnou látkou a ve stejné lékové formě.

Nebo kontaktuje lékaře a společně najdou terapeutické alternativy, dokud nebude problém s objednávkami vyřešen.

Tento postup je však pro lékárníky časově náročný a vytváří také nejistou situaci pro pacienty a zbytek zdravotnického sektoru. Proto považuje za nutné situaci analyzovat, aby bylo možné najít řešení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
12.08.2019
Čteno: 13306x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.