RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Dánští lékaři navrhují, aby recepty předepisovali lékárníci

Foto: Danmarks Apotekerforening

Předseda Výboru pro léčiva a léčivé přípravky Dánské lékařské komory Tue Flindt Müller navrhuje, aby lékárníci na základě informací od lékaře sami předepisovali recepty. Mohla by se tak zlepšit compliance a současně by se zajistilo, že si lidé recepty skutečně vyzvednou a léčí se.

Současný stav

Jak uvedl, v současnosti lékaři předepisují léčivé přípravky a lidé se je následně jdou do lékárny vyzvednout. Tento systém funguje rychle, dobře a efektivně.

Nicméně pracovní postup lékaře vyžaduje čas a je komplikovaný. Lékař zapíše léčivo, indikaci, dávku a délku léčby do pacientského záznamu. Poté převede informaci o předpisu do společné zdravotní karty (FMK), což je online databáze předepsaných léčiv.

Nakonec založí elektronický předpis s informacemi na úložišti e-receptů, aby si jej lékárna mohla ze serveru stáhnout a vydat předepsaný léčivý přípravek.

Tento systém sice funguje, ale podle Tue Flindt Müllera existuje dobrý důvod podívat se na jeho vylepšení. Ta by mohla ulehčit lékařům, kteří budou moci trávit více času se svými pacienty a přitom zvýšit bezpečnost léčby.

Více času pro pacienty

Protože mají všechny lékárny přístup na kartu FMK, dokázaly by na základě informací lékaře ve FMK vytvářet a následně vydávat recepty.

Lékař musí i nadále nést celkovou odpovědnost za aktuální ordinaci léčiv. NIcméně lékárníci by mohli lékařský předpis zadministrovat, což je přirozené rozšíření současných úkolů farmaceutů. Ostatně podle Flindt Müllera o to lékárníci žádají a je to něco, co dává smysl.

Dnes lékaři tráví příliš času s pacienty mj. nad vyjasněním otázek týkajících se užívání volně prodejných léčivých přípravků a doplňků stravy. Nový systém by tento čas lékaři uvolnil, aniž by to ohrozilo poradenství pacientům.

To by převzali lékárníci a lékaři by mohli řešit svůj primární úkol – léčbu pacienta.

Zvýšená bezpečnost

Nejde však jen o usnadnění pracovního postupu pro lékaře. Podle Flindt Müllera souvisí se změnou systému i zvýšená bezpečnost pacientů.

Pokud totiž lékárníci nahradí předepsaný přípravek levnější alternativou v rámci generické substituce, budou v budoucnu schopni zajistit konzistenci mezi předpisem a vydávaným léčivým přípravkem. Sami by určili a přímo předepsali příslušnou variantu s danou účinnou látkou a tím se sníží počet chyb v medikaci.

Navíc, určitá část všech v současnosti vystavených předpisů není nikdy pacienty využita, protože se rozhodnou je nevyzvednout. To s sebou nese riziko, že pacientům jsou vystaveny nové recepty na základě předpokládané zkušenosti s nevyzvednutým receptem a dostanou tak nesprávné léčivé přípravky.

Nový systém by takové nesprávné diagnóze zcela zamezil, protože recept bude předepsán pouze tehdy, pokud si jej pacient vyzvedne.

Spolupráce lékařů a lékárníků

Dánská lékárnická komora návrh lékařů přivítala a chce na něm spolupracovat. Lékařská asociace chápe, že je třeba návrh podrobně zpracovat, než bude moci být uveden do praxe, a v tomto procesu je připravena spolupracovat. Návrh vnímá jako výzvu pro nového ministra zdravotnictví Magnuse Heunickeho.

Nové rozdělení kompetencí ohledně preskripce a výdeje léčivých přípravků zajistí, že efektivita, kvalita a bezpečnost budou udržovány na stejné vysoké úrovni jako dnes.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
26.08.2019
Čteno: 14204x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.