RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Walgreens nabídne doručování OTC léčiv pomocí dronů

FOTO: Walgreens

Americký řetězec Walgreens začal jako první spolupracovat se společností Wing Aviation, patří do portfolia Alphabet (Google), a nabídne dodávky zdravotnických a wellness produktů, potravin a doplňků „z obchodu do domu“ během několika minut prostřednictvím dronů.

Pilotní projekt

Wing Aviation je prvním provozovatelem dronů certifikovaným jako letecký dopravce Federální leteckou správou počátkem tohoto roku. Společně s řetězcem začne od příštího měsíce nabízet dodávky zboží a léčiv pomocí dronů obyvatelům města Christiansburg ve státě Virginia.

Společnosti využijí pilotní program k vyhodnocení budoucnosti dodávek zdravotnických a wellness produktů a dalšího zboží vzduchem, nabízející dostupnost produktu a doručení domů do několika minut po zadání objednávky prostřednictvím mobilní aplikace Wing.

Řetězec Walgreens ze skupiny Walgreens Boots Alliance (patří do něj i lékárny Boots, Alphega či distribuce Alliance Healthcare) je vůbec prvním maloobchodním prodejcem ve Spojených státech, který nabízí možnost komerčního doručování pomocí dronů na vyžádání se společností Wing.

Christiansburg byl vybrán jako testovací trh, protože Wing úzce spolupracuje s nedalekou Technickou univerzitou v Blacksburgu na testování dodávek pomocí dronů jako součást pilotního programu integrace amerického Ministerstva dopravy od roku 2016.

Přestože probíhá pilotní program pouze na jednom trhu, je Walgreens v jedinečné pozici, aby vydělal na výhodě doručování pomocí dronů, pokud by tuto formu doručování rozšířil. Přibližně 78 % americké populace žije do 8 kilometrů od kamenného obchodu Walgreens.

Jak uvedl řetězec, zákazníci mění způsob, jakým nakupují a přijímají nové technologie. Proto musí měnit svá strategická partnerství, která pomáhají společnosti rozšiřovat omnikanálovou nabídku tak, aby vyhovovala potřebám životního stylu jeho zákazníků.

Ať už jde o zaneprázdněné pracující maminky nebo zákazníky s omezenou mobilitou.

Jak to funguje

Příslušní zákazníci logistické společnosti FedEx, která se na pilotu rovněž podílí, z oblasti Christiansburg budou mít prostřednictvím mobilní aplikace Wing přístup k více než 100 produktům a šesti praktickým „balíčkům“, které obsahují nejvyhledávanější produkty v kamenných pobočkách Walgreens.

Zákazníci si mohou buď vybrat jednotlivé produkty, které potřebují, nebo pro jednoduchost, z předem připravených balíčků v následujících kategoriích – alergie, dítě, kašel a nachlazení, první pomoc, bolest a dětská výživa.

Prostřednictvím této služby prozatím nebudou k dispozici dodávky léčiv na předpis. Možnost doručování pomocí dronů je určena zejména pro případy, kdy zákazníci mohou chtít objednané přípravky hned, ale nemohou se vzdálit z domu.

Například pokud jsou rodiče doma s nemocným dítětem, mohou si objednat tzv. „baby pack“ s položkami, jako je OTC léčivo na horečku, kojenecká voda a další, aby mohli dítě ošetřit, aniž by museli opustit domov.

Další skupinou jsou zákazníci, kteří jsou nachlazení nebo mají chřipku, objednají si příslušný balíček na nachlazení a mohou tak zamezit šíření nemoci na ostatní.

Třetí skupinou, na které Walgreens službou cílí, jsou lidé s omezenou mobilitou (ať už zdravotní či v případě, že nemají auto apod.).

V příštích týdnech se Wing a Walgreens spojí s obyvateli Christiansburgu, aby jim poskytli další informace o nové nabídce. Ti se následně zaregistrují ke službě u společností. Koncem měsíce provedou obě společnosti názorné ukázky, jak doručení pomocí dronů funguje.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
20.09.2019
Čteno: 14913x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.