RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

25. září – Světový den lékárníků

FOTO: App Store

Každý rok 25. září – kdy o tom na svém zasedání v Istanbulu v roce 2009 rozhodla rada Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) – slaví lékárníci na celém světě svůj Světový den lékárníků. Letos se koná jubilejní desátý ročník pod heslem Bezpečné a účinné léčivé přípravky pro všechny.

FIP

V tento den roku 1912 v Haagu oficiálně FIP vznikla. Federace sdružuje národní organizace lékárníků a farmaceutických vědců s oficiálním vztahem ke Světové zdravotnické organizaci (WHO). Prostřednictvím svých 151 členských organizací a více než 4000 individuálních členů zastupuje a slouží více než třem miliónům praktikujících lékárníků a vědců po celém světě.

Znalosti lékárníků

V letošním roce se zaměřuje na rozsáhlé odborné znalosti, které lékárníci mají a využívají každý den k zajištění lepšího zdraví pacientů. Letošní téma má za cíl podpořit zásadní roli farmaceutů při zajišťování bezpečnosti pacientů zlepšením užívání léčivých přípravků a snížením lékových chyb.

Jak uvedl president FIP ​​Dominique Jordan, lékárníci využívají své rozsáhlé znalosti a jedinečné odborné znalosti, aby zajistili, že lidé z léčiv získají to nejlepší. Dnes, více než kdy jindy, jsou lékárníci povinni zajistit, že pokud pacient používá léčivý přípravek, nezpůsobí mu újmu.

Téma Světového dne lékárníků zdůrazňuje, že lékárníci jsou důvěryhodným zdrojem znalostí a rad, nejen pro pacienty, ale i pro jiné zdravotnické pracovníky. Shodou okolností jen včera schválil český Parlament přístup lékárníků do lékového záznamu, což lepšímu poradenství a péči o pacienty napomůže.

Twibbon, aplikace

I letos FIP vytvořila na Twibbon microsite, kde si mohou lékárníci vytvořit personalizované logo na svůj profil na sociálních sítích. Současně vytvoří album z obrázků, které shromažďuje od kolegů po celém světě.

FIP rovněž vytvořila speciální mobilní aplikaci, kterou mohou lékárníci použít k vytvoření videa se zprávou ke Světovému dni lékárníků a poslat je přátelům, kolegům prostřednictvím sociálních sítí. Aplikace je k dispozici pro platformu iOS a Android.

Český řetězec vzdal hold lékárníkům

Letos se poprvé u příležitosti desátého ročníku připojila s gratulací lékárníkům i společnost Česká lékárna holding, která provozuje lékárny Dr.Max. Světový den lékárníků se rozhodla podpořit celorepublikovou kampaní, v níž chce na jedinečnost lékárnické profese upozornit širokou veřejnost.

Propagační kampaň pracuje s ústředním sloganem „Být lékárník je věda“. Dnes např. vychází v jednom nejčtenějších českých deníků speciální příloha na toto téma.

Portál APATYKÁŘ®, který provozují praktikující lékárníci, tento lékárnicky významný den, jako každý rok, připomíná.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
25.09.2019
Čteno: 14931x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.