RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Mylan zaplatí 30 mil. USD za zavádějící informace o předraženém EpiPenu

FOTO: Mylan

Americká Komise pro cenné papíry obvinila farmaceutickou společnost Mylan za chyby v účetnictví a zveřejnění zavádějících informací souvisejících s kontrolou Ministerstva spravedlnosti. To prověřovalo, zda společnost předražovala pro zdravotní program Medicaid svůj prodejní trhák autoinjektor EpiPen o stovky milionů dolarů. Mylan souhlasil, že zaplatí 30 mil. USD na urovnání obvinění.

Chybná klasifikace

Podle obvinění Komise společnost Mylan klasifikovala EpiPen jako generický přípravek v rámci programu Medicaid Drug Rebate Program, což vedlo k tomu, že vyplácela vládě mnohem nižší rabaty, než kdyby byl EpiPen klasifikován jako originální přípravek.

Žaloba vychází z toho, že v říjnu 2014 Centra pro služby Medicare a Medicaid (CMS) informovala společnost Mylan, že EpiPen byl klasifikován jako generický lék. Počínaje listopadem 2014 a dále téměř dva roky provádělo ministerstvo vyšetřování, zda Mylan nesprávně klasifikovala EpiPen, a tím nutila stát přeplácet EpiPen vydaný pacientům Medicaid.

Během šetření vydalo ministerstvo několik předvolání k soudu a vyšetřovacích požadavků, odmítlo argumenty Mylan pro ukončení vyšetřování a naznačilo svůj záměr žalovat společnost, pokud neučiní nabídku na urovnání obvinění.

Zavádějící informace

Jak je uvedeno v žalobě, společnost Mylan poskytla společnosti ministerstvu dokumenty a další informace, včetně výpočtů možných škod a nabídek na urovnání.

Jak je dále uvedeno v žalobě, veřejně obchodované společnosti, které čelí možným materiálním ztrátám v důsledku soudního řízení nebo vládního vyšetřování, musejí (1) zveřejnit předvídanou ztrátu, pokud je ztráta přiměřeně odhadnutelná a (2) zaznamenat časové rozlišení odhadované ztráty, je-li ztráta pravděpodobná a přiměřeně odhadnutelná.

Společnost Mylan však nezveřejnila ani časově neodlišila ztrátu související s vyšetřováním před říjnem 2016, kdy oznámila dohodu s ministerstvem o urovnání 465 mil. USD. V důsledku toho byla veřejná podání společnosti nepravdivá a zavádějící.

Dále, jak bylo uvedeno v žalobě, zveřejněné informace o rizikových faktorech společnosti Mylan za roky 2014 a 2015, že vládní úřad může zaujmout opačné stanovisko k podání společnosti Mylan vůči Medicaid, pokud už Centra pro služby Medicare a Medicaid informovala Mylan o nesprávném zařazení EpiPen, byly zavádějící.

Aniž by připustila nebo odmítla obvinění Komise, souhlasila společnost Mylan s tím, aby byl vydán konečný rozsudek nařizující pokutu ve výši 30 mil. USD a trvale jí zakázal, aby porušovala tato ustanovení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
28.09.2019
Čteno: 14837x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.