RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Phoenix otevřel s finskými lékárníky první lékárnu společného řetězce

FOTO: Olo-apteekki

Před téměř dvěma lety začal finský distributor Tamro (součást nadnárodního koncernu Phoenix) společně s lékárnami vyvíjet nový model spolupráce. Virtuální sdružení Olo-apteekki, jehož menšinovým vlastníkem je také největší finský privátní poskytovatel zdravotní péče Terveystalo, nyní otevřelo první lékárnu v Helsinkách.

Částečná liberalizace

Jak dříve uvedl portál APATYKÁŘ®, finské Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí představilo na podzim 2018 liberalizační návrhy obsahující mj. uvolnění pravidel pro zakládání nových lékáren, cenovou konkurenci volně prodejných léčivých přípravků či snížení povinné taxy odváděné lékárnami do fondu, ze kterého se dotují venkovské lékárny, dle svého obratu.

I přesto, že vlastnictví lékáren i nadále zůstává plně v rukou lékárníků, k určitým změnám a částečnému rozvolnění dochází. Distribuční divize nadnárodního koncernu Phoenix/Tamro proto vsadila po vzoru jiných zemí na spolupráci s nezávislými lékárnami. Distributor Tamro následně začal budovat nový koncept lékárenského virtuálního řetězce ve Finsku navázaného na tuto distribuci.

Cílem je poskytnout větší portfolio služeb v lékárnách, kde je zdůrazněna preventivní zdravotní péče a rozvíjena zákaznická zkušenost a efektivita cesty pacienta na základě potřeb zákazníků.

Propojení s lékaři

Koncept je založen na řetězcovém obchodním modelu, společné provozní společnosti a lékárnách vlastněných lékárníky. Společnost vznikla počátkem března 2019 pod názvem Olo-apteekki (lékárny Olo) a akcionáři a partnery jsou Tamro, lékárníci a největší finský privátní poskytovatel zdravotní péče Terveystalo.

A první lékárna tohoto společného řetěce pod brandem Olo-apteekki byla nyní otevřena v Helsinkách, další čtyři řetězec připravuje k otevření v nejbližších týdnech. Cílem řetězce je rozšířit služby lékáren orientované na zákazníky směrem ke komplexnější nabídce léčby a udržení zdraví a stát se prvním místem, na které se lidé se svým zdravotním problémem obrátí.

Kromě racionální farmakoterapie patří mezi klíčové priority preventivní zdravotní péče a digitální služby. Služba řetězce zahrnují digitální vzdálené konzultace, měření BMI, spirometrie a další služby zaměřené na zákazníka.

Tyto zdravotnické služby mohou urychlit přístup k léčbě a zmírnit zátěž základní zdravotní péče. Řetězec současně spustil online lékárnu, jejíž nabídka se brzy rozšíří o léčivé přípravky na předpis a další produkty v souladu s měnícím se finským legislativním rámcem.

Terveystalo je pro řetězec silným partnerem se svými více než 200 ambulancemi a klinikami, který propojuje lékárny s medicínskými a především telemedicínskými službami. Partneři se shodli, že lékárny jsou ve Finsku nejoblíbenějším místem primární zdravotní péče a proto chtějí rozvíjet inovativní modely jejího poskytování.

Terveystalo si od spolupráce slibuje větší propojení související lékárenské a medicínské péče. Nicméně obě budou v rámci lékáren fungovat odděleně. Podle finské legislativy musí být služba předepsání a vyzvednutí receptu oddělená a není přípustné, aby lékař doporučil vyzvednutí přímo v dané lékárně zapojené do virtuálního řetězce.

Zpočátku chce v lékárnách nabídnout telemedicínské služby poskytované svými odborníky ve dvou helsinských lékárnách.

Virtuální sdružení

Fakticky však bude systém fungovat jako reálný řetězec, neboť virtuální sdružení fungují velmi přísně a jsou dána jasná pravidla spolupráce i poplatků za služby.

Tato forma (podobně jako franšízy) se používá v zemích, kde legislativa neumožňuje přímé vytváření řetězců vlastních lékáren. V současnosti se tak již virtuální a přímé řetězce ve světě příliš nerozlišují.

Podle informací portálu APATYKÁŘ® byl původně ve hře i brand BENU, který Phoenix používá v kontinentální Evropě pro své lékárny, ten je však určen pro vlastní lékárny řetězce či franšízy. Do úvahy připadal i celoevropský partnerský program Phoenix Pharmacy Partnership (v ČR běží od roku 2012 pod názvem PharmaPoint).

Nabídka evropského modelu

Distributor Tamro oznámil spolupráci v rámci stávajícího systému nezávislého vlastnictví lékáren lékárníky počátkem roku 2018 tak, aby splnil požadavky lékárenských služeb a zdravotní péče ve Finsku.

Jak uvedl na podzim 2018 ředitel pro maloobchodní aktivity nové společnosti Aleksi Routama, bývalý šéf globálního maloobchodu domácího designu a vybavení Marimekko, samostatný lékárník se nemůže dostatečně rozvíjet, protože má pouze omezené možnosti investic do dalšího vývoje.

Sází proto na úzkou spolupráci s lékárnami vlastněnými lékárníky, protože ve Finsku jiná legislativní možnost zatím neexistuje. Tamro poskytuje silné zázemí koncernu Phoenix, zkušenosti a nová řešení. V průběhu několika let má vzniknout řetězec o 200 lékárnách.

Distributor chce, podle svých slov, pomoci finským lékárníkům rozvíjet jejich činnost do budoucnosti. Jako divize koncernu Phoenix může lékárníkům a spotřebitelům nabídnout zkušenosti z celoevropské sítě více než 12 tis. nezávislých lékáren a řetězcových modelů.

Rozšíření spolupráce distributor-lékárna

V prvních testovacích lékárnách byly koncem roku 2018 spuštěny programy péče o pacienty, rozvoj služeb lékárenské péče a výběr produktů a rozvojové projekty na zlepšení dostupnosti a objednávání léčivých přípravků.

Do budoucnosti zvažují několik možností pro implementaci. Distributor a lékárníci již úspěšně spolupracují na jednodávkových systémech v rámci společně vlastněné společnosti Pharmac Finland Oy. Nové služby a provozní modely podporují odborné znalosti lékáren a jejich schopnost poskytovat péči pacientům v širším rozsahu zdravotních otázek.

Personál lékáren bude mít více času na své pacienty a zákazníky, kteří budou profitovat z širší nabídky služeb a výběru produktů. Tato spolupráce nabízí i nové příležitosti pro rozvoj inovativních digitálních zdravotních služeb.

Lékárníci otevřeni spolupráci

Během roku 2017 společnost Tamro diskutovala s lékárníky o různých možnostech rozvoje lékáren. Na setkáních uspořádaných po celém Finsku vyjádřilo velké množství lékárníků přání spolupráci rozšířit.

Lékárny jednoznačně chtějí vylepšit svou činnost i v rámci stávající regulace lékárenství. Zvažován je nicméně model franšíz jako v jiných zemích, kde Phoenix působí a kdy zůstává vlastníkem lékárny i nadále lékárník, popř. virtuálních nákupních sdruženích.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
03.10.2019
Čteno: 15084x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.