RUBRIKY

LÉKÁRENSTVÍ A LÉKÁRENSKÁ PÉČE V ČR A VE SVĚTĚ

Norští lékárníci opět propagují generickou substituci

FOTO: Screenshot

Podobně jako loni v průběhu října i letos pořádá Norská asociace lékáren kampaň, jejímž cílem je přimět více pacientů, aby řekli ano generické substituci, pokud jim lékárníci záměnu v lékárnách nabídnou. A stejně jako v loňském roce vystupuje v kampani i lékař.

Řekněte ANO záměně

Právě na tento fakt upozorňují ve své aktuální kampani Řekněte ANO záměně norští lékárníci, kteří pacienty vyzývají, aby se svého lékárníka více ptali na možnou záměnu za stejný, přitom levnější léčivý přípravek.

Hlavním poselstvím kampaně je, že se nemusejí generické substituce obávat, je pro ně bezpečná a navíc finančně výhodnější.

„Když vypisuji recept, zajímá mě účinek a léčivá látka, ne jaký komerční název je na krabičce nebo kdo ji vyrobil,“ říká ve videoklipu lékař ke generické substituci.

Jde o specialistu, kardiologa, z nemocnice Drammen, který je v Norsku známý jako twitterový lékař a z pořadu norské veřejnoprávní televize NRK o zdraví.

„V lékárně jsou odborníci na léčiva a Norská léková agentura rovněž zaručuje, že léčivý přípravek, který je schválen pro substituci, má stejný účinek. Proto i já ujišťuji své pacienty, že účinek je stejný. Pacienti mohou v klidu říci ano, pokud jim lékárna nabízí levnější alternativu,“ říká lékař dále v klipu.

Bezpečná a výhodnější

Podle norské legislativy lékárníci mohou nabízet levnější varianty a jsou k tomu finančně motivováni. Jsou tak odměňováni za to, že šetří peníze pacientům a současně také systému zdravotnictví.

Pacienti nicméně vždy dostávají léčbu, o které rozhodl lékař, i když jim lékárna dává léčivý přípravek s jiným názvem. Lékárna může generickou substituci nabídnout pouze u těch přípravků, které Norská léková agentura stanoví jako zaměnitelné.

Jak připomíná Norská asociace lékáren, jsou to úřady, které rozhodly, že by lékárny měly pacientům nabízet nejlevnější přípravky. Pokud by se tak rozhodli všichni, systém ušetří 2,5 mld. NOK, které lze použít na jinou dražší léčbu pacientů, kterou potřebují.

Podle loňského lékárenského průzkumu společnosti Kantar TNS jsou lékárníci s nabídkou generické substituce stále úspěšnější.

Třem ze čtyř pacientů, kteří trvale užívají jeden nebo více léčivých přípravků na předpis, byla nabídnuta možnost přejít na jiný alternativní přípravek než ten, který jim předepsal lékař. Pouze 16 % dotázaných vnímá tento institut negativně.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
08.10.2019
Čteno: 11735x
« novější
starší »
RUBRIKY

ISSN 1214-0252, Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Toto je mobilní verze portálu APATYKÁŘ®. Neobsahuje kompletní rubriky a možnosti, slouží pouze pro rychlý přístup k aktuálním informacím. Pro plnohodnotné prohlížení zvolte plnou verzi.